130 rechtschen wijzerstand. Is bijgevolg de lantaarn L (fig. 3), welke van een reflector met lens moet voorzien zijnontstokendan zal het witte licht zich rood of blauw vertoonennaarmate aan het roode of blauwe koord zal getrokken worden. Ik ga nu over tot de beschrijving van het alphabet en de wijze van telegrapheeren. Reeds uit hetgeen voorafgingzal de lezer bemerkt hebbendat men hier te doen heeft met een stelsel van optische telegraphie, waarbij de letters van het alphabet aangeduid worden, over dag, door den loodrechten of schuinen wijzerstand van twee naalden, des nachts, door de combinatie van wit, rood en blauw licht. Voor de wijzerstanden nam de ontwerper van dit stelsel die, welke, zonder zich te kruisenkunnen aangenomen worden door 2 naalden, wanneer men elke naald afzonderlijk en daarna beiden te gelijk, onder een standvastigen hoek schuin stelt. Die wijzerstanden zijn, ten getale van 8, aangeduid in fig. 4. Andere standen dan deze 8, welke de twee wijzers onder de gestelde voorwaarden kunnen aannemenzijn er nietterwijl zij juist voldoende zijn omzonder eenige combinatie onderling, alle letters van het alphabet er mede te kunnen voorstellen. Daartoe plaatst men de 26 letters op 3 gelederen onder de 8 normaaltijpenmet uitzondering evenwel van de 8 eerste lettersdie op 4 gelederen worden gesteld. Deelt men nu om een en ander beter te kunnen memoriseeren die tijpen en letterklassificatie af in 2 pelotons, 4 sectiën en 8 escouades, dan verkrijgt men het schema (of sleutel als het ware), zootils zulks in fig. 5 is aangegeven. Dit schema nu moet de tele graphist grondig en goed van buiten leeren, hetgeen trouwens veel gemakkelijker gaat, dan men aanvankelijk zoude denken. Gaat men toch nauwkeurig na, hoe men tot die 8 verschillende wijzerstanden gekomen is, dan blijkt daaruit, dat in het le peloton slechts ééne naaldin het 2e peloton beide naalden schuin staanvoorts dat in de le sectie slechts de linkernaald (eerst linksdan rechts), in de 2" sectie slechts de rechternaald (eerst linksdan rechts) bewogen wordt. Men is dus begonnen met eerst linksdan rechts te doen bewegende linkernaalddaarna de rechternaald en ten slotte de beide naalden. Wat voorts het klassificeeren der letters betreft, zij

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 133