131 men indachtig op de omstandigheiddat de klinkers a, e, i, o en u allen in het eerste gelid staan. Wanneer men nu vervolgens aan elke in het le gelid geplaatste letter als telegraafsein geeft den daarboven geplaatsten wijzerstand en voorts de letters van het 2e, 3e en 4e gelid door hetzelfde telegraafsein aanduidtmits in 't laatste geval de beweging van den schuin te stellen wijzer of wijzers 1, 2 of 3 maal herhalende, dan is reeds alles gezegd, hoe men bij de toepassing van dit systeem te werk moet gaan. De letter j, b. v. wordt dus getelegrapheerd door de linkernaald loodrecht te laten blijven en de rechternaald 2 keer schuinslinks te stellen; de letter t, door beide naalden 3 keer schuinsrechts te brengen. Oin voorts den ontvanger van het telegram de gelegenheid te gevenhet getelegrapheerde graphisch te kunnen mededeelen zouden kunnen worden voorgesteld: 1° de letters van het le gelid door de normaaltijpen zeiven, welke er respectievelijk boven zijn geplaatst; 2° de letters van het 2e, 3e en .4e gelid van het le peloton door boven bij den schuin gestelden wijzer respectievelijk de indices 2, 3 en 4 te plaatsen; en ten slotte: 3° de letters van het 2e en 3C gelid van het 2e peloton, door dezelfde cijfertjes te stellen in het midden boven en tusschen de beide schuin gestelde wijzers. Al verder aannemende om hierbij de ivoorden door twee dwars- streepjes, en de letters van elk woord door één dwarsstreepje van elkander te onderscheidenzou het navolgende telegramDe vijand is te Bital graphisch voorgesteld moeten worden, zoo als dit in fig. 6 is aangeduid. Om voorts cijfers, hoofdletters, leesteekens, geheim schrift, te telegrapheerenis slechts noodig, bepaalde teekens te kiezen. Geheim schrift b. v. kan aangegeven worden door overeen te komen om voor elke letter de in het alphabet daaropvolgende letter te seinen. In zoodanig geval heeft de seingever zelf met dit geheim niets te maken, doch blijft het bewaard bij den postkom- mandant, die het graphisch geschrevenontvangen telegram slechts heeft te transponeeren. Zooals hiervoren reeds werd gezegdwordt des nachts getelegra pheerd door middel van wit, blauw en rood licht. Staan de beide

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 134