10 is die den soldaat de gelegenheid verschaft om zich alle voordeelen van zijn uitmuntend vuurwapen ten nutte te maken; dat zij dus elke her ziening van ons reglement, hoe gebrekkig ook geredigeerd, waarin die verspreide gevechtsorde meer op den voorgrond treedt, als een bewijs van vooruitgang zullen begroeten. ,,Le progrès c'est la vie, le status quo c'est la mort pour les armées, et qui pis est pour les nations." Wij stellen ons in het navolgende opstel voor, de Tirailléurschool voor het Indische leger critisch te bespreken. Yooraf echter wenschen wij in korte trekken het ontstaan van de nieuwere gevechtsvormen te schetsen, met vermelding van de toepassing, die zij in de regle menten van eenige legers gevonden hebben. Wij zullen eerst eene schets geven van de invoering der nieuwere gevechtsformatie bij de Infanterie. Daar gedurende de laatste jaren in bijna alle Europeesehe legers de exercitiereglementen voor de Infanterie in navolging van het Pruisische reglement gewijzigd werden, zoo is de geschiedenis van dat reglement voor ons doel het belangrijkst. Het exercitiereglement voor de Infanterie van het Pruisische leger verscheen den 25™ Februari 1847 en voert ook nu-nog dienzelfden titel, hoewel het dan tevens de wijzigingen bevat, die sedert noodig werden geacht. Reeds dat reglement van 1847 bevatte een afzonderlijk hoofdstuk over het gebruik van compagniescolonnes in het gevecht. Doch eerst in den Bolieemschen veldtocht van 1866 stonden die formatie in compagniescolonnes met haar uitgebreid gebruik van alle terreiu- voordeelenalsmede het snelvuur der achterlaadgeweren op groote schaal gelukkig de proef door. Ha het einde van den oorlog van 1866 werd het Pruisisch regle ment reeds eenigszins door middel van manoeuvres-iustructiën gewijzigd, en werd de vechtwijze in tirailleurliniën en compagniescolonnes be ter geregeldofschoon nog te veel werd vastgehouden aan het gebruik van groote, gesloten massa's in de gevechtslinie. Onderscheidene militaire schrijvers in Duitschland verhieven dan Lewal, Etude No. XV.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 13