- 137 in de onderlinge betrekking tusschen de bestanddeelen van het ba- taillon. In vroegeren tijd dekten de tirailleurs kleinste cleel) hun bataillon t hoofddeel)bijgevolg waren zij aan dat bataillon onder geschikt en moesten zich regelen naar zijne bewegingen, hoewel zij er vóór waren geplaatstdat was logisch, omdat de tirailleurs slechts een accessoire vormden. In dien geest vatte het de Bataillonschool voor het Indische leger van 1872 nog op en sprak zij in het IIe deel der le afdeeling van: „Het tirailleeren in verband met de bewegingen in gesloten orde." Thans echter huldigt het nieuwe voorschrift een geheel ander grond denkbeeld De tirailleurs zijn het hoofddeel geworden. Zij beheer- schen het gevecht; de reserven van de compagnie en van het bataillon hebben niets anders te doen dan zich naar de bewegingen van de tirailleurs te regelen en hen te ondersteunen. (Zie 53). De Generaal Lewal zegt in zijn Tactique de combat, XXI, daar over het volgende: „Bij verschillende voorwaarden van den strijd heeft men noodzakelijk verschillende tactische opstellingen noodig. Het ver dragend en snel vurend wapen nu eischt de verspreide orde. „De gesloten orde heeft haar tijd gehadde gemengde orde Vordre mixtedat wil zeggen half verspreid en half gesloten) is een onvol doend palliatiefde verspreide orde is de eenigedie mogelijk blijft. „De krachtde machtde actiezetelt in de tirailleurlinieen nergens anders. „Die linie zou alles zijn zonder de noodzakelijkheid van hare ondersteuning en versterking te verzekeren. Maar die ondersteuningen, die versterkingen, die reserven, zullen slechts ondergeschikte deelen mogen uitmakenwant als zij het van het hoofddeelde actieve tirail- leurliniewonnenzou dat de rationeele en practische voorwaarden van den strijd omverwerpen." Daar nu in de Indische exercitie-reglementen van 1872, waar over tirailleeren gesproken wordt, hoofdzakelijk de „ordre mixte bedoeld is, terwijl het nieuwe voorschrift daarentegen uitsluitend de vechtwijze in verspreide orde leert, zoo ware het te wenschen, dat de titel van dit laatste dit verschil reeds duidelijk liet uitkomen. "W ant er zullen in een leger altijd letterknechten gevonden worden, voor wie een reglement niet te duidelijk kan worden gesteld. Daar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 140