138 om is het te betreuren, dat het nieuwe voorschrift niet uitdrukkelijk bepaalt voor welke gedeelten van het algemeen reglement dit voor schrift in de plaats is getreden, op de wijze als door ons hierboven is aangeduid. Zooals wij reeds opmerkten drukt het woord tirailleeren niet volko men de handeling van den troep uit. Wij vinden in den Dictionnaire de la langue Frangaise van Littrélid der Académie, voor het woord tirailler zes verschillende definitionwaarvan de 5e meer bijzonder den militair betreft, namelijk: Tiraillerterme de guerre, Engager un feu irrégulier et a volontê. Volgens deze definitie beteekent tiraillee ren dus iets geheel anders dan het voeren van een gevecht in verspreide orde. Op dit laatste, als hoofdzaak voor de Infanterie, kan niet genoeg nadruk gelegd worden; en mogen wij derhalve met recht vorderen, dat de titel van het reglement daarin voorgaat. Aan dien eisch voldoet de door ons voorgestelde: School voor het gevecht in verspreide orde Intusschen is in onze reglementen aan de uitdrukkingen van tirailleeren en tirailleur nimmer de beteekenis van iets onregelmatigs gehechthet zijn de geijkte termen voor het vuren in verspreide orde en voor den schutterdie aan dat vuur deelneemt. In die beteekenis zullen wij dan ook die woorden blijven gebruiken. De D alinea van de Voorafgaande bepalingen zegtdat de grondre gels van het tirailleeren aan een zeker getal recruten worden onder wezen, en de 7e alinea bepaalt, dat het onderricht in de eerste af- deeling bij de Depotbataillons gegeven wordt, 't Is dus duidelijkdat men met dat onderwijs beginnen moet- tijdens de man nog recruut is; maar het reglement verzuimt het juiste tijdstip te bepalen, waarop men daarmede beginnen moet, en daardoor stuit men al dadelijk op het gemis van aansluiting tussclien de deelen van een zelfde reglement, namelijk de Recruten school en de Instructie der tirailleurs. De Fransche Kolonel Philebert gaat nog verder dan wij, en noemt zelfs de be naming: ordre clisperséeene ongelukkige, omdat deze hen, die slechts de oppervlakte der dingen bestudeeren, in den waan brengt, dat zij beteekent: de verwarring, de systematische tot het uiterste doorgedreven oplossing, waarin iedereen vrij is te han delen naar zijn goedvinden en zijn eigen wil. Daarom acht hij de benaming: ordre fractionné beter. (Journal des Sciences Militaires, Janvier 1875.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 141