139 Naar onze meening moest zijn bepaald geworden, dat het onderricht aan den tirailleur volgt op dat der 5C afdeeling der Recrutenschool. Daar nu 102 der R. S. de sterkte der klasse vaststelt op niet minder dan aclit rottenen de 2e alinea der „Voorafgaande Bepalin gen de sterkte van eene groep op niet meer dan 14 manzoo konden deze beide grenzen zeer gemakkelijk met elkander overeengebracht geworden zijn. Men schijnt echter bij de samenstelling van dit nieuwe voorschrift weinig acht geslagen te hebben op de oudere deelen van het reglement; wij zullen nog herhaalde malen op die tout te wijzen hebben. Wil men snelle en goede resultaten bij de africhting van recruten verkrijgen, zoo geve men, als zij tot het onderricht in de 3e afdeeling R. S. overgaan, zooveel mogelijk een vasten onderwijzer aan elke klasse, en late hen dien ook houden voor het onderricht in de Tirail- leurschool (le afd.) Voor de eerste beginselen, die den tirailleur geleerd moeten worden, zal het er weinig toe doen, of de klasse 14 of 20 man telt.(*) Zulk een onderwijzer kan dan na elke oefening in verspreide orde, alvorens zijne klasse te laten inrukken, eenigen tijd in gesloten orde exerceeren, waarbij hij met des te meer gestrengheid regelmatigheid moet vorderen, naarmate deze bij het tirailleeren uit het oog verloren is, opdat de recruut niet onder den indruk van wanorde of onafhankelijkheid blijve. Wij hebben ge durende het jaar 1876, waarin ons het recrutenonderricht bij het Instructie-Bataillon was opgedragen, steeds op de hier aangeduide wijze gehandeld, (f) Wij beperkten het recrutenonderwijs in de verspreide orde tot de eenvoudigste zaken, tot wat men het elementaire ti railleeren zou kunnen noemen, en waaronder wij het verspreiden, de bewegingen der tirailleurlinie en het verzamelen rekenen. Wij lieten dit bij voorkeur op liet exercitieveld onderwijzen. Eerst daarna werd de klasse op geaccidenteerd terrein gebracht om van de zich daarop bevindende terreinvoorwerpen als dekkingsmiddelen te leeren gebruik makenin alle houdingen te leeren laden en vuren en sprongs- De sergeant, instructeur van zulk eene klasse, was gedurende den tijd, dat hij ze africhtte, vrij van wacht- en weekdiensten. (t) Zie ook: Eene reglementenstudie van den kapitein Gerdessen. Militaire Specta tor, 1876.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 142