141 ook wordt het peloton verder in de velddienst geoefend. De oefeningen van het peloton in het gevecht in verspreide orde bestaan in Ontwikkeling „en tirailleur" en „en soutien". b.) Sprongsgewijze avanceeren. c.) Retireeren in 't gevecht. cl.) Yereeniging tegen Cavalerie. (Steeds in de vuurlinie, nooit achterwaarts.) e.) De aanval. De verdediging. Het peloton wordt door een officier gecommandeerd. Op de oefening der compagnie volgens den schrijver komen wij later terug. Het Fransclie reglement van Juni 1875 kent echter geene Pelotons school. In de Soldatenschool leert de man van het gevecht in ver spreide orde slechts de gedragregels van den tirailleur in de tirailleur linie. De Generaal Favé in zijn Cours d'art militaire (I. S. M., 1877.) is van meening, dat voor dit onderwijs in den beginne geen te moeilijk terrein moet gekozen worden, maar dat men gedurende de instructie langzamerhand de hindernissen moet doen toenemen. In het Belgisch reglement bevat de laatste les der Soldatenschool de oefening van tirailleurs. De bewegingen der tirailleurs worden eerst zonder wapens beoefend. De oefening heeft groepsgewijze plaats en strekt hoofdzakelijk om den man te leeren hoe hij zich moet dekken, en hoe hij bij het avanceeren of retireeren van de eene dekking naai de andere zich moet begeven. Daarna worden twee groepen tegenover elkander geplaatst. Arolgens het Oostenrijksche reglement worden den recruut slechts de elementaire tirailleurbewegingen en het gebruik van het wapen en van het terrein als dekkingsmiddel geleerd. Eerst in de Pelo tonsschool wordt het gevecht beoefend; daartoe wordt het peloton in eeue zwerm-linie en een soutien afgedeeld. Een zwerm is 47 rotten sterk. De oefening begint met het gevecht van groep tegen groep en eindigt met het gevecht van een peloton in zwermenge volgd door een gesloten soutien. Het Duitsche reglement bepaalt eenvoudig, dat na de afzonderlijke

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 144