142 oefening van den recruut er meerdere in gelederen en rotten worden samengevoegd, om als troep zoowel in gesloten als in verspreide orde te worden geoefend naar de grondregels voor de compagnie voor geschreven. De recruten worden hij de compagnie geoefend. Thans resumeerende, gelooven wij met eenig recht te kunnen vol houden, dat het onderricht aan de recruten in het verspreide gevecht beperkt moet worden tot het gebruik van het wapen en van het terrein, tot de bewegingen van eene tirailleurlinie en tot het verza melen, hetzij tegen Cavalerie, hetzij om andere redenen. Wilde men ook de grondregels voor het offensief en defensief ge vecht onderwijzendan zou men drie a vier klassen bijeen moeten voegen en dan het verder onderricht uitsluitend door een officier moe ten laten geven. Doch wij achten dit voor de africhting van den recruut overbodig; zulke gevechtsoefeningen dienen veelmeer tot on derricht van het kader en moeten aan den compagniescommandant worden overgelaten. Wij zijn met opzet over die elementaire tirailleuroefeningen zoo uitvoerig geweest, omdat onze beoordeeling van de 1° afdeeling tan het voorschrift daarmede in nauw verband zal staan. Dat wij het niet eens zijn met de laatste alinea der Voorafgaande Bepalingen - nimmer mogen exercitieplaatsen worden gebezigdenz. bleek reeds. Daarentegen zouden wij onder die bepalingen willen opnemen eene, die ook in het Fransche reglement voorkomtnamelijk De oefeningen in verspreide orde moeten steeds besloten worden met eenige bewegingen in gesloten ordedie met de grootste juistheid moe ten worden uitgevoerdom bij de soldaten de gewoonte van orde en tuclit te onderhoudendie onontbeerlijk zijn voor den samenhang De GRONDREGELS, (bladz. 6.) volgens welke het onderwijs in de vechtwijze in verspreide orde moet gegeven worden gaan de instructie der tirailleurs vooraf. Om nu bij de beoordeeling dier grondregels ze niet telkens te moeten herhalen, hebben wij ze genommerddoor elke in den tekst voorkomende alinea als een afzonderlijken grond regel te beschouwenzoo doende verkregen wij er 22ofschoon bijv. de 3 laatste alinea's bijeen behooren. Wij kunnen nietverklaren dat die grondregels uitmunten door duidelijkheid en beknoptheid;

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 145