144 "Wij hebben die grondregels ook vergeleken met de bijzondere be palingen en gedragregels, vermeld in de 4580 van de Compag nieschool en vonden onder die laatste er verscheidene, die veel beknopterduidelijker en stelliger zijnen dus verreweg de voorkeur verdienen. Het goede en duidelijke van een oud reglement te ver ruilen tegen iets nieuwerwetschdat slechter is (zooals bijv. over de groote mate van zelfstandigheid van den tirailleur) verdient afkeu ring. De geschiedenis van het Pruisisch exercitie-reglement mocht den samenstellers van onze reglementen wel wat beter bekend zijn. De eerste alinea der grondregels luidt zeer vreemd: „De onder wijzer begint met aan de recruten uit te leggen, wat door tiraittee- ren wordt verstaan." Wij hebben hierboven reeds op de eigenlijke beteekenis van het woord tirailleeren gewezen en gelooven niet, dat er één onderofficier zal gevonden worden, die van dat woord denjuis- ten uitleg zal geven, wat trouwens ook niet in de bedoeling van die alinea ligt. Wij vinden het veel meer practisch, dat het reglement duidelijk omschrijft wat de onderwijzer den recruut moet mededeelen, en het niet aan zijne uitleggingen overlaat, die van den onderofficier zelden duidelijk zijn, als hij ze zelf moet verzinnen. Op den voorgrond stellende, dat het theoretisch onderwijs het prac- tische steeds voorafgaat, en men derhalve deze grondregels meer als een leiddraad bij het theoretisch onderricht beschouwt, waarvan de instructeur op het oefeningsveld slechts de quintessens aan de recruten behoeft te herinneren, geven wij als proeve de volgende Grondregels voor liet onderwijs in de vechtwijze in verspreide orde. 1. De onderwijzer deelt den recruten mede, dat de opstelling op twee gelederen, waarin zij tot nu toe geoefend werden, gebruikt wordt, zoolang men niet in het bereik is van het vuur des vijands, dus om te marcheeren, alsmede door alle troepen, die niet rechtstreeks aan het gevecht deelnemen, de zoogenaamde reserven. Dat men echter om te vechten bij voorkeur den troep op één gelid en met grootere tusschenruimten plaatst, omdat die opstelling den soldaat veroorlooft, de bewegingen onder het vuur des vijands suel

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 147