149 overgaat. Eveneenswanneer bij het snelvuur het aantal te verschieten patronen is bepaald, dat de tirailleurs niet meer dan het bepaalde aantal malen aanleggen. 24. Het schieten met losse patronen is een uitmuntend middel om na te gaan of de manschappen bij het vuren op grootere afstanden ook ondoordacht schieten, of zij bij de-salvos de noodige bedaardheid behouden om de commando's behoorlijk af te wachtenen of zij bij het snelvuur het bevolen aantal patronen hebben verschoten. 12. T. S.) Bemerkt de onderwijzer, dat de tirailleurs maar in den blinde schieten dan zal hij het vuur onmiddellijk doen ophouden. 25. Om den recruut daarbij de nadeelen van een onbedachtzaam vuur te leeren inzien, hem te waarschuwen tegen munitieverspilling, kortom hem aan de vuürdiscipline te gewennen, plaatst de onderwijzer den recruut met 5 a 10 patronen in eene positie achter de eene of andere dekking en laat hem aanvallen door eenige tirailleurs, die hem langzaam naderen en zijn vuur uitlokken. Natuurlijk zal hij voor de verleiding bezwijkenzijne munitie verbruikenen weldra aan hunne genade zijn overgeleverd. Het oogenblik is gunstig om hem zijne fout op te merken en hem de algemeene grondregels in te prentenhoedanig hij zijne patronen moet gebruiken om de nadering des vijands te bemoeilijken en zijne munitie niet onbezonnen te verbruiken. Daarna plaatst de onderwijzer hem op nieuw in dezelfde positie, laat tegenover hem manschappen achtereenvolgens zich dekken stilstaan, avanceeren, enz; leidt zijn vuur naar die verschillende omstandigheden, wijst hem op het nutteloos vuren tegen een vijand, die zich gedekt heeft, op de noodzakelijkheid van den afstand te schatten en goed te mikkenvan een langzaam vuur te onderhouden op de groote afstanden, maar snel te schieten als de vijand nabij en ongedekt is. Zulk eene les zal de man nooit vergeten. Hij moge haar op den dag van gevaar door de emotie en vervoering eenige oogenblikken uit het oog verliezen, maar de stem van zijn chef zal hem dadelijk tot kalmte brengenomdat hij geleerd heeftwat hem nuttig is. [Philebert. Dit denkbeeld ligt ook eenigszins opgesloten in 49 der Compagnieschool.] 26. Alsnu gaat de onderwijzer over tot de bewegingen onder het vuur. (Sprongsgewijze avanceeren, enz.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 152