151 28. Wanneer er twee of meer klassen zijn, die te gelijk in de tirailleurschool geoefend worden, dan zal deze oefening steeds met twee tirailleurliniën tegenover elkander worden verricht, waarbij dan beurtelings de eene linie eene verdedigende stelling kiest, en de andere daartegen vurende nadert. De afstand, waarop de twee liniën van elkander verwijderd blijven, moet niet meer dan 600 pas en niet minder dan 100 a 80 pas bedragen. Nooit mag daarbij de stormloop onderwezen worden. Indien de aanvallende linie uit twee of meer klassen (groepen) bestaat, dan laat de onderwijzer haar echelonsgewijze met groepen vooruitgaan. 14 Nederlandscbe tirailleurschool). garnizoen, f 60 werden toegestaan, voor welke som de compagniescommandant aan schafte: brug, rekstok, ringen, loopbalk, loopplank, enz. In 1876 zagen wjj bp het Instructie-Bataillon op het schietterrein met betrekkelijk geringe kosten eene zoogenaam de hindernisbaan ter lengte van ongeveer 200 pas oprichten. Op die baan waren allerlei hindernissen aanwezig, die in den veldoorlog zich voordoen, zooals slooten^ natte gracht, aarden borstwering, palissadeering, heg, schutting, verhakking, ijzer- draadversperring, enz. De oprichting van zulke hindernisbanen, al ware het alléén bij de Depotbataillons, zouden wij zeer nuttig noemen, 't Spreekt van zelf, dat daarop voornamelijk hinder nissen moeten voorkomen, die zich op het Indische terrein voordoen, en chicanes bij den Inlandschen vijand in gebruik. Wij houden dergelijke oefeningen voor vrij wat nuttiger dan die eeuwigdurende theoriën of dat geestdoodend schatten van afstanden. Dit laatste vooral dient veelal slechts als tijddooder. Die oefening heeft voor het gros van den troep niet het minste nut. "Wij spreken zoo bout op grond van onze ondervinding, opgedaan bij de Normaal-Schietschool in Nederland en bij de vroegere Nederlandsche tirailleurcompagnie, alsmede op hetgeen wij ook hier wekelijks zien gebeuren. Me*i béoefene liet schatten van afstanden slechts met het kader, de scherpschutters en de schutters der le klasse. Als deze dat goed kennen, is zulks voor de tirailleurlinie voldoende. Dat zegt het nieuwe voorschrift op het tirailleeren trouwens zelf in 27: „De groepscommandanten schatten den afstand en maken dien aan den tirailleur bekend" De officieren en onderofficieren doen proefschotende gevonden afstand wordt door zacht roepen medegedeeld. (Pruisisch Reglement.) Daarentegen brenge men liever de overige manschappen op de hindernisbaan of bij de gymnastische toestellen. Wij zijn overtuigd, dat daar met veel meer lust en ijver zal gewerkt worden dan bij het schatten van afstanden, wat voor het gros slechts bestaat in het heen en weer slenteren lang 's heeren wegen. Het gemakkelijkst en begrijpelijks! wordt den tirailleur het gebruik van het terrein en van het* wapen geleerd, als men zeer kleine afdeelingen tegenover elkander stelt. (Pruisisch Exercitie Reglement) Gedurende het avanceerep heeft men geen vuur. Een gedeelte moet dus in positie

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 154