12 Ofschoon men beweertdat men voor den anonymen schrijver een verkeerden persoon heeft aangezienen deze volstrekt geene reden gehad heeft om over het vrijmoedig waarheid spreken van een ander tevreden te zijnzoo werd sints de verschijning van dat vlugschrift ijverig gewerkt aan eene herziening van het reglement, waarbij veel partij getrokken werd van de minder aangename waarheden, die over de voortreffelijk gewaande reglementaire vechtwijze waren uitgesproken. Die arbeid werd echter te laat afgeleverd om het beoog de nut te stichten. Eerst op den 3en Augustus 1870, toen de Duitschc troepen reeds slaags waren geweest met de Pranschenwerd het nieuwe reglement door den Koning bekrachtigd, zoodat de Pruisische Infan terie bij het eerste optreden op de gevechtsvelden slechts in die formatiën vermocht te strijden, die in 1869 zoo scherp gecritiseerd en door het nieuwe reglement ook grootendeels veroordeeld werden. Wat voorspeld wasgebeurde. De overwinningen der Duitschers van Weissenburg af tot St. Privat toe kostten ongehoorde verliezen, van sommige korpsen 30 a 40 °/0 der in 't gevecht gebrachte troepen. Eerst op het gevechtsveld kwamen de meeste aanvoerders tot het bewustzijn, dat de tijd der colonne-aanvallen voorbij was. Een Oostenrijksch Opperofficier de Hertog Willem van Wurtemberg verhaalt ons in zijne „Beschouwingen over de aanvalswijze der Pruisen" daaromtrent het volgende „De reglementaire formatie der Duitschers was de formatie in halve bataillonszoodanig dat de vleugelcompaguiën zoolang mogelijk het tirailleurgevecht voerdenterwijl de beide andere compagniën als reserve of soutien volgden. Deze gevechtsformatie kon echter tegenover het Chassepotgeweer niet lang volgehouden wordenwijl de reserven meer dan de werkelijk vechtende troepen van het geweervuur te lijden had den. Ten gevolge van de aanzienlijke verliezendie de troepen leden zoodra zij met den vijand in gevecht geraakten, zochten de compag niën, die tot soutiens diendenzich aan de moorddadige vuuruitwerking te onttrekken, en werd de formatie in halve bataillons veranderd in eene linie ven compagniescolonnes. In den veldslag van Gfravelotte voerden twee brigades van hel Pruisische gardekorps den aanval op het dorp St. Privat in dien vorm uit op een terreindat geheel open zonder eenige dekking, en zacht klimmend was. Elke brigade was

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 15