- 159 schokte gezondheid] een anderen weg inslaan. Allereerst verplaatse men het Koloniaal werfdepot van Harderwijk naar het Nieuwediepstelle het onder het kommando van een gepensioneerden of actief dienendenmet verlof in Nederland aanwezigen hoofdofficier van het Indische leger en ver der geheel onder de bevelen van het Ministerie van Koloniën. Met goeden wil kan dit. De naam „Koloniaal werfdepot" vervalle en worde „Indi sche brigade Alle mindere Europeesche militairen, voor wie een ver blijf in Nederland door de geneeskundige commissiën in Nederlandsch- Indië noodzakelijk geacht wordt, worden naar Nederland gezonden, en in gedeeld bij de Indische brigade. Zoodra zij geheel hersteld zijn en het door hen nog te dienen aantal jaren voor hun loopend verband hun te rugkeer naar Oost-Indië wettigt, keeren zij naar Indië terug. Is de expiratie van hun diensttijd te kort ophanden, dan blijven zij hun tijd bij de Indische brigade uitdienen. Alle nieuw aangenomen manschappen worden eerst bij het depót der Indische brigade volledig geoefend, zoodat het rekruut zijn in Indië voor Europeanen niet meer noodig is. Indische officieren met verlof of officieren van het Indische leger, voor wie een verblijf in de koloniën nadeelig is, worden bij dat korps ingedeeld. Zij genieten eene toelage boven hun verlofstractement. Maken de tijdsom standigheden het noodzakelijk, dan vertrekt de geheele Indische brigade naar Indië. Het depót blijft achter in Nederland. De bewapening en de kleeding zijn gelijk aan dat van het Indische leger, met toevoeging van die extrakleedingstukken, welke het klimaat noodzakelijk maakt. In den engagementstaat wordt uitdrukkelijk vermeld „dienst in de Koloniën en „dienst in NederlandVoorloopige reëngagemeuten worden toegestaan aan die militairen, die anders in Nederland zouden moeten blijven, omdat hun nog loopende diensttijd den terugkeer naar Indië niet wettigt. Het uniform worle zoo sierlijk, maar, zooals bovengezegd is, overeenkomstig dat van het Indische leger, als in billijkheid met 's rijks finantiën overeen te brengen is, gemaakt. In de engagementsacte wordt ver- dei- ook bepaald, dat het rijk het recht heeft, zoo de omstandigheden het nood zakelijk maken dat de geheele brigade naar Indië vertrekt, om ieder mili tair, die bij de Indische brigade dient, naar Indië te doen vertrekken, ook al is zijn loopend verband binnen kort geëxpireerd.— Voor dat geval wordt ieder voor elke maand, die hij over zijn tijd dient, een voorop te be palen maandelijksche bijslag op de soldij gegeven. Deze denkbeelden zijn door mij ter overweging gegeven aan een offi cier, die de door kapitein Borel gehouden voordracht over de Indische Brigade, in de vergadering van dit jaar der „Vereeniging ter beoefening

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 162