13 opgesteld in twee' liniën van colonnes, die door tirailleurs werden voorafgegaan. Het vijandelijk vuur was van 1500 pas af zóó moord dadig, dat in tien minuten tijds meer dan 6000 man vielende aanval moest worden opgegeven. „Sedert werd de aanval van colonnes in linie op open terrein al gemeen als onmogelijk beschouwd, daar hij eene nuttelooze opoffering van menschenlcvens ten gevolge had. Maar men kon den aanval in open terrein niet volstrekt verbieden en uitsluitend door omtrekkende bewegingen tot zijn doel geraken, wijl deze laatste in groote gevechten dikwerf onmogelijk zijn. Men moest dus eene nieuwe gevechtsformatie uitdenken; zij werd geregeld door de commandanten van het garde en van het IIIe korps, en met succes toegepast bij den aanval op het dorp le Bourget. „Tot den aanval op het dorp waren 9 bataillons der garde bestemd, die in 3 colonnes verdeeld werden. De beide vleugel-colonnes ver spreidden sterke tirailleurliniën, die in den looppas vooruitliepen en zich dan nederwierpen om adem te scheppen. Daarop volgden eveneens in den looppas de soutiens en reserven, in kleine groepen verdeeld. Toen deze zich nederwierpen, snelden de tirailleurs op nieuw vooruit en breidden zich gelijktijdig uit naar de vleugels; binnen het werk zame geweervuur gekomen, wierpen zij zich weer neder en openden het vuur op den vijand. De openingen, door dezen schuinschen marsch ontstaan, werden onmiddellijk door de reserve aangevuld; de vleugels werden tevens verlengd door het echelonsgewijze aankomen van afzonderlijke compagniën in geopende orde, zoodat men steeds den vijand overvleugelde. „De verspreide afdeelingen maakten gebruik van de kleinste oneffenhe den van het terrein om zich weer te verzamelen en een vernielend vuur te openen. Zoo diende noord-westelijk van het dorp eene rij op het veld liggende mesthoopen tot verzamelingsplaats van eene geheele compagnie, die daarachter door haar welgericht vuur de uitvallen des vijands afsloeg, en bood de oever van het beekje Moleret eenige dek king, die door verscheidene vereenigde compagniën bezet werd om een vijandelijken tegenaanval af te wijzen. „Het mechanisme van den aanval bestond voornamelijk in den snellen overgang van de verspreide tot de geconcentreerde orde, zoodra

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 16