14 ook slechts de onbeduidendste dekking het verzamelen van een peloton of compagnie toeliet, terwijl het avanceeren over open terrein in wijd geopende tirailleurliniën plaats had, die zich als mieren voortbewogen. „De rechter vleugelcolonne was achtergebleven; het centrum had zich niet genoeg gedeploijeerd, hield zich te veel aan de vroegere formatie en leed zware verliezen. „Maar de linkercolonne onder den Luitenant-Kolonel, Graaf von Waldersee avanceerde in lange, dunne aanvalsliniën, slaagde er in om een tiraille uraan val tot onder de tuinmuren uit te voeren, bracht het vijandelijk vuur tot zwijgen en drong op zijde en van.achteren in het dorp. „De aanval in gedeploijeerde orde, ondersteund door tirailleurs, werd sedert aangenomen alsdeeenige mogelijke aanvalswijze in open terrein, en men verbood ten strengste om op minder dan 2000 pas van den vijand massa's aan het vijandelijk vuur bloot te stellen." Nauwelijks was de veldtocht van 1870—71 geëindigd, of er verschenen in Duitschland talrijke geschriften, waarin beproefd werd, de toe komstige vormen voor het gevecht der Infanterie vast te stellen. Het Duitsche legerbestuur, wel verre van de noodzakelijkheid eener reglementsherziening te ontkennen, meende echter eerst dan de verbeterende hand aan het bestaande te moeten leggen, als de quaestie tot meerdere klaarheid zou gekomen zijn. In den zomer van 1872 werden voor het eerst door het garde- fuselierregiment proefexercitiën gehouden om de theoretisch voor geslagen veranderingen aan de praktijk te toetsen. Zoo bijv. vormde men dubbele tirailleurliniën, waarvan de achterste op een afstand van 150 pas de voorste volgde; elke linie ter sterkte van één peloton per compagnie; terwijl het laatste of derde peloton van elke compagnie in groepen met intervallen volgde. Deze formatie werd echter spoedig als ondoelmatig verworpen. Achtereenvolgens werden nu wijzigingen gebracht in het Pruisisch reglement door kabinetsorders des Keizers van 19 Maart 1873 en 8 Juli 1875, totdat eindelijk den len Maart 1876 een herdruk van het exercitiereglement van 1847 verscheen, waarin alle wijzigingen Omtrent het gebruik vau dubbele tirailleurliniën zullen wij later eenige beschou wingen mcdedeelen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 17