HET ZIEKENTRANSPORTSCHIP „SINDORO" en het vervoer van zieken en gekwetsten met dien bodem {Met doorsneden en temp.-tab ellen). (1) De Sindoro [de naam is afkomstig van een berg op Midden-Java, residentie Kedoe] behoort tot de ijzeren schroefstoomschepen, en werd in 1874 te Greenock gebouwd, door de firma Caird en Co., voor rekening der Nederlandsch-Indische Stoomvaartmaatschappij. Bij een inhoud in tonnenmaat van 1134, met eene machine van 180 paardenkracht nominaal, behield ze op haar proeftocht bij 78 omwentelingen -12f Eng. mijl per uur; als gemiddeld, onder goede conditiën, mag voor later echter op niet meer dan eene 10 mijlsvaart gerekend worden. Hare bestemming was om als mailboot dienst te doen in den Indischen archipel, tot vervoer van passagiers en vrachtgoederen. Kort na hare aankomst alhier, in Singapore in reparatie zijnde wegens een defect aan de as, werd ze door het _N\ I. Gouvernement gecharterd, speciaal voor ziekentransportschipeen gevolg van de aanhoudende klachten o.ver liet ziekenvervoer van Atjeh per mail booten (April 1875). (1) Eene plaatsing van elf achtereenvolgende maanden (Maart 77Febr. 78) als Officier van Gezondheid aan boord der Sindoro, stelde mij in de gelegenheid eenige aanteekeningen te maken omtrent een gedeelte van het ziekenvervoer te water ge durende den Atjeh-oorlog. [Moge eerlang in dit tijdschrift ook van het ziekentransportschip Graaf Van Bylandt een opstel gevonden worden. Redactie.] 12

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 180