180 dat daardoor veel ruimte gewonnen werd, de onkosten van vervoer per hoofd dus minder bedroegen, en voor de pariah's der Indische maatschappij (zooals Monitorin zijn werk over transportschepen, ze zoo terecht noemt) van welker diensten men in Atjeh zooveel geprofi teerd had, kon dat wel zóó. Het getal over te voeren zieken werd toen op 175 bepaald, daar onder begrepen de evacueerende officierentevens werden ter verbetering der ventilatie, in de achterziekenzaal nog 2 ventilatoren aangebracht. De huurprijs, die onder de opgegeven conditiën f 1000 daags was, werd toen op 800 daags vastgesteld, ten gevolge van het welwil lend aanbod der Ned. Ind. Stoomvaartmaatschappij, naar aanleiding van loopende geruchten omtrent buitendienststelling der Sindoro (pe cuniae causa). In October 1877 werd het atappen dak vervangen door een dak van kadjang matten, en eene nieuwe ziekentrap aange- bracht. Wat de inrichting der Sindorona de daaraan aangebrachte veranderingen betreft, hiervoor mogen de nevensgaande teekeningen de gewenschte inlichtingen geven. Een en ander nog tot opheldering: Het dakvan kadjang matten strekte zich alleen uit over het achterdek; voor het voordek, waar gewoonlijk 20 lijders verpleegd werdenscheen zulks minder noodig eene dubbele zeildoeksche tent werd daar voldoende geacht. De plaatsing van het kippenhok, dat onvermijdelijk inconvenient der Indische mailbootenmag aan boord der Sindoro uitstekend ge noemd worden. Wenschelijk zoude het geweest zijndat kaarten- kamer en logies voor den kapitein der boot op de brug waren aangebracht, waardoor voor het bovendek veel ruimte zoude gewon nen worden. De hutten der zieke officierenalle in het kuildek gelegen, komen met uitzondering van doctor'^ en administrateur's hutdie de dubbele ruimte hadden, overeen met die voor passagiers 1" klasse van de mailbooten der Ned. Ind. Stoomvaartmaatschappij hoe voldoende ook voor dit laatste doelen voor reconvalescenten, voor zware zieken wa ren ze ondoelmatig ingericht; ik wil alleen wijzen op den ondoelmatigen ingang, de afwezigheid van slingertafels en de te beperkte ruimte der lig plaatsen; er was trouwens niets aan veranderd bij de inrichting; ventilatie

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 183