181 had plaats door jalousiën naar buiten, en naar binnen op den salon en door openingen, in den bovenwand der tussehenschotten aangebracht. De apotheek (eene medicijnkast en kist) in den rooksalon geplaatst, was vrij voldoende en kon elke drie dagen naar behoefte worden aangevuldaan boord van ziekentransportschepen zal het toch steeds wenschelijk zijn om vooruit klaargemaakte geneesmiddelenzooveel zulks mogelijk is, in voorraad te hebben. Waschhuis en slachthuis waren niet aanwezig, wat geen te groot inconvenient opleverde, daar de trajecten nooit langer dan 4 X 24 uren duurdenwenschelijk ware het echter dat ook hierin voorzien werdnaar het model aan boord der Victor Emanuel. Het gebrek eeuer bakkerij deed zich enkele malen gevoelen. De zieken kwamen aan boord langs de ziekentrap; de zwaardere zieken werden met het ziekenkot opgehesehenziekensloepen werden er niet op nagehouden, stoomsloep evenmin; reddingsmiddelen als reddingsboeien en zwemvesten, hoewel in voldoend aantalwaren in onvoldoenden toestand aanwezig. Tn het kuildek bevonden zich 2 kombuizen, wat aan boord van iedere mailboot uit een hygiënisch oogpunt minder wenschelijkmaar aan boord van een ziekenschip eene bepaalde fout ishet bovendek is hiervoor de aangewezen plaats. Eene verbetering zoude ook de plaatsing der ijskamer of ijskist kunnen ondergaanwanneer die zooveel mogelijk aan den invloed van de warmte der machinekamer werd onttrokken. Waarom van de ruimte in het kuildek, de beste plaats voor logies voor ziekenniet beter aan boord der Sindoro partij getrokken is bij de inrichting, vereischt wel eenige opheldering, waarop ik echter het antwoord moet schuldig blijven. Een groot inconvenient was het ook, dat er, behalve voor lijders le klasse, zeer zuinig gezorgd was voor badkamers en privaten (met doorstraling van water) en hierin dus voorzien moest worden door verplaatsbare badkuipen en inodore toestellen. Logies voor het aan boord geplaatste hospitaal- personeel was zoo goed als niet aanwezig. De inrichting der magazijnen ter bewaring van hospitaalgoederen liet vooral aan plaatsruimte veel te wenschen overwaarom daarvoor bij voorkeur, een gedeelte der vóórziekenzaal genomen werd, die

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 184