182 beter aau de eischen eener ziekenzaal voldeed dan de achterzaal, mocht mij niet gelukken te ontdekken. Het aanwezig zijn van een zoogenaamden rooksalon, in casu zeer bruikbaar en zoo noodig voor afzondering van besmettelijke ziekten kunnende dienenvoldeed aan eene mogelijk voorkomende behoefte. Voor operatietafel of sectiekamer, beide niet aan boord aanwezig, was deze ruimte te beperktdoor den korten duur der trajecten heeft zich dit gemis echter niet zoo zeer doen gevoelen. Minder goed was ook de inrichting, waardoor het volkslogies en de tijdelijke stalling voor vee niet geheel afgescheiden waren van de ziekenzalen. (Zaal III). De trap afgaande, komen we in het tusschendekvoor en achter de machinekamer, in casu speciaal bestemd tot berging van 140 zie ken. Wat de inrichting hiervan aangaat, zoo voldeden de gelakte ijzeren kribben aan boord minder goed door het aanhoudend roesten, wat in eene, steeds met waterdamp verzadigde lucht, gevoegd bij het aanhoudend dekspoelen, moeielijk tegen te gaan was. Misschien zou den kribben van gegalvaniseerd ijzer, met rottan ramen, beter voldoen- JSfadat in 1876 houten slaaptafels met vast geraamte, hoog 66 c.M., de kribben voor een groot gedeelte vervangen hadden, was men daar mede in een ander euvel vervallenhet aantal per reis over te voe ren zieken werd van 180 op 170 gebracht, dus verminderd het lucht- quantum per persoonook vermeerderden daardoor de bezwaren, aan een behoorlijk reinhouden der zalen gedurende den overvoer verbon den; alle vaste betimmering in ziekenzalen aan boord, zoo ze niet hoog noodig is, moet vermeden worden, opdat door gedurige verwisseling in zoo'u beperkte ruimte, onreinheid zoo veel mogelijk voorkomen worde. Slingerborden waren niet aanwezig. De verlichting in de ziekenzalen was de gewone in de hospitalen (bollantaarns), dus aan boord, bij eene beperkte ruimte, met betrek king tot liet quantum versche lucht, eenvoudig slecht. Bij gebrek aan privaten, werden zooals' boven is opgegeven, ino- dore toestellen geplaatst, doch alleen voor de zware lijders in de zieken zalen. Voor de overige zieken geschiedde zulks door plaatsing van inodore toestellen inliet kuildek, ter weerszijde der machinekamer (3 in getal) door zeilen afgeschoten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 185