183 Wat de ventilatie betreft, deze welisch ik later in toto te beschouwen. De ruimen, onder de ziekenzalen gelegen, bevatten niets dan ijze ren ballast en waren afgesloten door luiken; ventilatie bestond daar niet dan door de ziekenzalen. De geoefendheid van het hospitaal-personeel aan boord, bij em- en debarquement, liet nog al wat te wenschen over, voornamelijk een ge volg van het kassian-stelsel, waardoor voor de actieve dienst afge keurde militairen meestal nog goed genoeg worden geoordeeld voor hospitaal dienst, en vooral voor het doen van eene zeereis. Vooreen gedeelte werd hierin voorzien door de equipage van het stoomschip Sindoro, doch wie maar eenigszins bekend is met het gehalte der Javanen en Maleiers, die als matrozen aan boord der schepen van de Ned. Ind. Stoomvaartmaatschappij geëmploieerd zijn, zal zich omtrent de hulp van dien kant wel geene illusiën maken. Hoewel bij speciale zieleen-transportschepen eene goede seinmrichting minder direct noodig geacht mag worden,deed zich de slechte rege ling van dit conversatiemiddel met den wal wel degelijk gevoelen, tijdens de Sindoro als hospitaalschip ter reede van Samalangan dienst deed. Wat de aan boord aangebrachte ventilatie betreft, deze bestond voor de hutten der lijders le klasse uit: 1°. Eéne poort, groot 36 dM2. per hut, die toegang verleende, zoo wel aan de frissche zeelucht, als aan de bedorven lucht van het gebruikte circulatiewater uit de machinekamer, strijkende langs het schip. 2°. Vaste jaloesiën in eenige paneelen, waardoor dus communicatie bestond met den salon. De salon kwam vóór door twee deuren uit in het kuildek en ach ter eveneens door twee deuren in den rooksalon en had daarenboven door twee koekoeken gemeenschap met het bovendek. Voor Zaal III, uit acht ramen ter weerszijde, elk 21 dM2 groot, die naar verkiezing met jaloesiën of glas konden gesloten worden, en die uitkwamen op een gang, welke onmiddellijk met de buitenlucht correspondeerde; verder uit twee deuren; ook komt in aanmerking een beestenstal en het volkslogies in de omgeving, een klein open slaand dakvenster 1,2 meter in het vierkant, bijna gelijkvloers met

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 186