185 Ten einde na te kunnen gaan, in hoeverre de aan boord van de Sindoro aangebrachte ventilatie-inrichtingen van invloed waren op de temperatuur in de ziekenzalen (van een systeem van ventilatie kan hier toch wel geene sprake zijn) werden door mij een 700 tal tempera- tuurwaarnemingen gedaan in de verschillende ziekenzalen, op verschil lende uren van den dag, met varieerend aantal zieken, en onder steeds gewijzigde omstandigheden. Windrichting en kracht van den wind werden hierbij zooveel mogelijk nagegaan, terwijl de telkens veranderende omstandigheden eenige gegevens aan de hand deden, ter beoordeeling van den invloed van ventilatoren, windvangers, etc. Tabel I bevat een vergelijkenden staat van temperaturen, opgenomen op het bovendek des namiddags tusschen 1 en 4 uur. Rubriek I. Op het achterdek onder het dak van vierdubbele kadjang matten, met zeildoek overdekt tegen brandgevaar. (Zie plaat I). Rubriek II, Op het voordek onder eene dubbele zeildoektent met twee dM. tusschenruimte. (Zie plaat I). Op beide plaatsen had de buitenlucht vrijen toegang, terwijl de hoogte en helling van dak en tenten gelijk waren. Mag uit dit betrekkelijk klein aantal waarnemingen eene conclusie getrokken worden dan zoude het deze zijn: Bij windstilte of bij iveinig wind is. de temperatuur onder het- kadjang dak geregeld '1 d Ij-0 Fahrenheit lagerbij wind van voren zelfs 2 a 2-j-0 Fahrenheit min der dan onder de dubbele tent. Neemt men nu daarbij nog in aanmer king, dat door het opstoomen van wind de warmte uit de machine werkt, ten nadeele der temperatuur in rubriek I, dan mag men het verschil veilig op 2 a 2|° Fahrenheit stellen. Voeg daarbij, dat kadjangdaken eene betere beschutting tegen regen opleveren en het gevaar van brand, bij overdekking met zeildoek geen bezwaar oplevert, dan zal het nut daarvan wel duidelijk zijn. Nu weet ik zeer goeddat hiermede niets nieuws geconstateerd is, daar bijna ieder inlander dit weet; maar een feit is het niettemin, dat noch op het voor-bovendek der Sindoronoch aan boord van het ziekentransportschip Graaf van Bylandtevenmin als op de mail booten der Nederlandsch-Indische Stoomvaartmaatschappij en op de oorlogsschepen der Indische militaire Marine, kadjangdaken aanwezig zijn, ter beschutting tegen regen en tegen de stralen der tropische

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 188