186 zonwel echter op de vaartuigen van inlanders, Chineezen en Arabieren. Mij kan het niet anders dan aangenaam zijnvan bevoegde zijde de bezwaren hiertegen te vernemen. Wat de overige temperatuur-tabellen betreft, mag het volgende ter verduidelijking dienen De temperaturen volgens Fahrenheit werden opgenomen in de ver schillende ziekenzalente 8 uur voormiddags (dus terwijl de zieken er den geheelen nacht in doorgebracht hadden) 12 uur 's middags (terwijl de zieken 3 uur boven geweest waren, de zalen dus leeg en schoon gemaakt waren) 4 uur 's namiddags (terwijl de zieken weder 3 uur de ziekenzaal betrokken hadden) 8 uur 's avonds (nadat ze weer twee uur aan dek geweest waren). Het aantal zieken was ten naastenbij geëvenredigd aan den inhoud der zaal (bruikbaar luchtquantum) Zaal I (in het achtertusschendek) inhoud 260 M3. Zaal II (in het voortusschendek 295 M3. Zaal III (in het kuildek) 80 M3. De opname der temperatuur geschiedde in het midden der zaal, zooveel mogelijk vrij van sterke luchtstroomingen P, P. open beteekent „patrijspoorten allen open"; het oppervlak eener patrijspoort was, zooals gezegd is, 5 dM2; windrichting en kracht van den wind werden zoo goed mogelijk genoteerd, waarbij wel in aanmerking moet geno men worden, dat de heerschende wind vermeerderd of verminderd werd met den wind door het ziekenschip opgestoomd bij eene 10- mijlsvaart; in zooverre ook deze positief of negatief ten bate der ventilatie kwamdiende ze ook in rekening gebracht te worden. Ge woonlijk waren de voorste luchtkokers met hunne trompen op den wind, de achterste in iedere zaal, van den wind geplaatst, mutatis mutandis. Windvangers werden slechts van tijd tot tijd aangewend, zooals op de ta bellen is aangegeven. Tevens dient nog het volgende opgemerkt te worden: .Zaal I grenst naar voren aan de machinekamer en is daarvan gescheiden door eene ijzeren plaatdie merkbaar warmte uitstraalde; haar achterste grens was een houten beschot van een magazijnonder de zaal was het ruim gelegen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 189