188 met de normaal-temperatuur in beide gevallen de volgende resultaten op: Som 76 verschillen zonder windvangers 176; gemiddeld Som 76 verschillen met windvanger 111; gemiddeld 1|| Yerschil 65, gemiddeld Fahrenheit, dus ongeveer 1° Fahrenheit verschil. De ventilatoren waren constant op en van den wind gekeerd, en voor de temperatuur in de zalen bleef de invloed dus vrij wel steeds dezelfde. Hoewel dus uit de staten geene conclusie kan getrokken worden omtrent het quantum hunner werking, in casu hunne doel matigheid, meen ik toch de volgende opmerking daaromtrent te mogen maken De ventilatoren, vóór in Zaal 1 geplaatst, voldeden vrij goed en voerden veel frissche lucht aan; minder was dit het geval met de twee ventilatorenachter in Zaal I geplaatst en bestemd voor den afvoer van bedorven luchtde zeildoekluchtkoker voldeed slechts zeer matig aan de verwachting. De twee luchtkokers in Zaal II voldeden minderwaarschijnlijk een gevolg van den vorm hunner onderste opening (rond, zonder sluiting of zijdelingsche opening). De twee stoomventilatoren werden slechts nu en dan gebruikt, om reeds boven opgegeven redenen. Mijns inziens is het voor luchtkokers een hoofdvereischte, dat de trompen, zijdelings conisch van ingang, op het dek beweegbaar zijn, zoodat ze op den wind kunnen gesteld wordenterwijl de onderopening, eveneens zijdelings conisch van uitgang, in- en uitgeschoven moet kunnen worden, ten einde ze naar welgevallen te kunnen in contact brengen met de bovenste of onderste luchtlagen, en ze dus voor een dubbel doel, aanvoer van frissche en afvoer van bedorven lucht, bruik baar zijn. Waarom van de zes ventilatoren er vier in de groote luiken geplaatst werdenis mij niet recht duidelijkde buitenlucht had daar vrijen toegang, en verschil in temperatuur (de hoofdfactor voor de ventilatie) was daar dus het geringst. Yoor Zaal I werd dit waarschijnlijk een weinig verholpen (sic) door de uitstralende warmte der machinekamer. Summa summarum resumeerende, ligt het volgende voor de hand: Van alle ziekenzalen aan boord was Zaal I de slechtste, niettegen staande alles wat er voor de ventilatie aan gedaan was; hoewel nu

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 191