189 deze ventilatie niet onverbeterlijk was, moet die localiteit toch als verblijf voor zieken minder doelmatig geacht worden, en komt ze daarentegen voor magazijn eerder in aanmerking. Zaal II voldoet beter, ofschoon 'ook daar door het aanbrengen van goede ventilatoren verbetering konde aangebracht worden. Zaal III voldoet vrij wel aan de eischen een er goede ventilatie. Aangaande het hospitaalpersoneel a/b der Sindoro geplaatst, komt de formatie mij op een getal van 150 a 170 zieken te gering voor ze zoude zonder luxueus te zijn, kunnen gebracht worden op Twee off. van gez. Een off. van admin. (directeur). Twee sergeant-ziekenvaders. Twee korporaal-hospitaalbedienden (waarvan één geëmploieerd in de apotheek, tevens belast met de distributie der geneesmiddelen, en één verbandmeester). Een militaire schrijver. Twaalf Eur. ziekenoppassers of daarmede gelijkgestelden. Twaalf Javaansche handlangers. Het aantal kettinggangers zoude ik achterwege willen laten en hierin doen voorzien door de equipage. Over eene dienstregeling van het hospitaalpersoneel aan boord, evenals over de inrichting der apotheek, kan ik hier gevoegelijk zwijgen, eensdeels omdat ieder behandelend geneesheer dit volgens zijne eigene inzichten dient te regelen, anderdeels omdat de noodige wenken hierover bij de beschrijving van het Engelsche ziekentrans portschip Victor Emanuel en in Ferguson's „The Red Cross alliance at sea'- al aangegeven zijn; alleen wil ik nog wijzen op de wenschelijkheid eener zelfstandige administratie van het ziekentrans portschip, dus onafhankelijk en geen onderdeel uitmakende van de administratie van een der groote of kleine hospitalen aan den wal daardoor wordt veel geschrijf en moeite voorkomenbehoeven de hospitaalbehoeften niet aanhoudend verscheept te wordenen verkeert een ziekentransportschip niet in de positie eener jongere zuster, die de bijna versleten kleederen harer oudere zuster, i. c. het hospitaal te Padang, nog wel kan afdragen of zooals hier wel eens het geval was, drie dagen over den tijd op hare verschooning moest wachten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 192