191 Gouvernement in April 1875 wel door dit contract gebaat moet zijn geweest. Onwillekeurig rijst bij het zien van zulke cijfers de vraag waarom zorgt het N.-I. Gouvernement niet voor eigen zieleen-trans portschepen, die dan beter ingericht, veel goedkooper in het zieleen- vervoer zouden voorzien Of zou het ook hier weêr, zooals Monitor beweert, die verfoeilijke quaestie van guldens en centen zijn, waarbij liever 20 maal 10 cents dan eenmaal een gulden wordt uitgegeven? Afdoende gronden tegen het aanschaffen van eigen ziekentransportschepen door het Gouverne ment, hebben we ten minste nog niet vernomen. Yoor de equipage dier schepen zou dan in de eerste plaats de Gouvernements-marine in aanmerking komen, zooals Monitor reeds aangeeft. Einde November 1875 had volgens Monitor („De transportschepen van het Indisch leger", een boek welks lezing ik allen, die belang stellen in de inrichting van de transportdienst in Indie, niet genoeg kan aanbevelen) de Sindoro in 11 reizen 1170 zieken vervoerd van Atjeh naar Padang, wat, naar denzelfden maatstaf berekend, tot einde November 1876 (dus een tijdsverloop-van 12 maanden) gerust op 22 reizen met een ziekencijfer van 2200 mag gesteld worden (1). De maand December 1876 wegens reparatie buiten rekening gela ten, komt met de nieuwe inrichting (traject Atjeh—PadangBatavia, vicè versa) voor Januari en Februari 1877 op drie reizen, een aan tal overgevoerde zieken van 510 (koelies en dwangarbeiders) gedeelte lijk voor Padang, gedeeltelijk voor Batavia bestemd. Van Maart 1877 tot Februari 1878 werden over hetzelfde traject in 15 reizen overge voerd, ongeveer 760 zieken naar Padang en ongeveer 1600 zieken naar Batavia (2). Nu zoude het voor de hand liggen, eene berekening te maken der door het Gouvernement, voorde Sindorogedurende dit tijdsverloop, betaalde huurpenningen c. a., ten einde zoo na te gaan, wat het ver- (1) "Was het aantal zieken toch dat jaar minder in Atjeh, door het vergaan van het andere ziekentransportschip Salah kwam het vervoer van alle zware zieken voor rekening der Sindoro. (2) Ongerekend hierbij den tijd, dien de Sindoro te Samalangan als ziekenscliip op de reede lag, en in Singapore in reparatie was, in toto een tijdsverloop van twee maanden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 194