192 voer van zieken per hoofd, speciaal voor de Sindoro kostte. Hier bij doet zich echter de groote moeielijkheid voor, dat de Sindoroop reis naar Atjeh,'dikwijls voor troepenvervoer en meestal voor goederen vervoer van het Gouverneraeut gebruikt werd, ten einde op die manier de onkosten voor den overtocht per mailboot uit te sparen. Zeer mer cantiel inderdaad, maar minder in het belang van het ziekenvervoer. Hoewel op het gebied van ziekentransport te water nog vele quaes- tiën onbeslist zijn, zijn er toch, vooral in de laatste jaren, eenige gegevens bekend geworden, waarmede bij de inrichting rekening dient gehouden te worden. Reeds in 1787 werden volgens Von Troschke bij den veldtocht der Pruisen in Holland, groote Rijnbooten voor hospitaalschepen ingericht, meer echter als ziekenschepen, dan wel als ziekentransportschepen. Dr. Gori maakt omtrent zulke schepen de opmerking, dat met het voordeel van ziekentransport te water nl. eene zachte, gemakkelijke voor een zwaar gekwetste zonder schade te verduren vervoerwijze, tevens het nadeel eener ontoereikende hoeveelheid zuivere lucht ver bonden is. De Spaansche Officier van Gezondheid Dr. Landa schreef een werk over de hospitaalschepen, meer echter als drijvende hospitalen, op een vaste plaats gestationeerd, dan als ziekentransportschepen beschouwd. Hooren we nu echter het oordeel van eene autoriteit op het gebied der hvgiène, Dr. Parker, over hospitaalschepen, in zijn werk VA manual of practical hygiene". Hij zegt: Hoe gemakkelijk en inderdaad noodzakelijk de hospitaalschepen zijn, moet het er toch voor gehouden worden, dat ze niet gelijk staan met de hospitalen aan den wal. Het is onmogelijk ze volkomen te ventileeren en schoon te makende ruimte aan boord is te beperkt; het hout wordt met smetstoffen geïmpraegneerden dikwijls is de scheepsbodem besmet. Dr. Beecher verklaart, dat zelfs op de hospitaalschepen in China, anno 1868 de wonden eene neiging tot gangraenvorming vertoonden, die het bijna onmogelijk was, tegen te gaan; waarschijnlijk doelt dit meer op ziekenschepen dan op ziekentransportschepenwijl aan de eersten, meer aan eene vaste plaats gebonden, den noodigen tijd tot goede desinfectie ontbreekt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 195