193 De officier van Gezondheid Ferguson geeft in zijn werkThe Red Cross alliance at sea "eenige wenken betreffende de inrichting van ziekentransportschepen. Hij raadt aan, houten fregatten met ruim en luchtig logies te nemen, wijl ze in de tegenwoordige oorlogen minder bruikbaar zijn voor gevechten, en dus het goedkoopst te verkrijgen zijn. Ook Roth und Lex in hun „Handbuch der militdren Gesundheitspflege2er Bandbevelen groote schepen aandoch alleen voor reconvalescenten. Voor besmettelijke ziekten natuurlijk kleinere schepen; in toto wordt echter door hen aan kleinere bodems de voorkeur gegeven. Parker geeft aan, wat de indeeling betreft, dat zelfs op grootere schepen nooit meer dan twee dekken voor zieken mogen in gebruik genomen worden, en zegt dat het bovendek onder eene zonnetent nog de beste localiteit voor ziekenzaal is. IJzeren of houten schepen? Volgens Roth und Lex is aan ijzeren schepen dit nadeel verbondendat er minder ventilatie kan aangebracht worden [wegens het gevaar van verbreken van het verband]ook zouden volgens Dr. Holden (Un. Stat. Navy) aan boord van ijzeren schepen, eigenaardige, bizonder hevige koortsen voorkomen. Houten schepen hebben daarentegen het nadeel, dat ze gemakke lijker door smetstoffen geimpraegneerd worden (Parker) en ruimwater hebben (een lang niet weg te cijferen inconveniënt). Zeil- of stoomschepen m. a. w. schepen die gesleept worden (hiervan zal wel alleen quaestie zijn) of die door eigen stoomvermogen voort bewogen wordenhierover moge verschil van opinie bestaan, voor de inrichting van zeilschepen valt toch het meest te zeggen. Bij gebruikmaking van stoomschepen verdienen de schroefstoomsohe- pen de voorkeur boven de raderstoomschepen, wegens de meerdere ruimte. Vergelijken we nu het model door Ferguson aangegeven, met de beschrijving van den „Victor Emanuel" (door Roth und Lex in hun handboek beschreven)dit laatste is het hospitaalschip, dooi de Engelschen in 1873 in den Ashantee-oorlog gebruikt en, naar de vroeger opgedane ondervinding, zoo goed mogelijk ingericht. Het bovendek (achterste gedeelte) met eene zeildoektent overdekt, is bij beiden ingericht voor logies van officieren; de hutten zijn zijde lings van den salon aangebracht en komen allen hierop uitde ver- 13

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 196