194 lichting aldaar was dezelfde als die, in het ziekendek aangebracht; ventilatie kwam tot stand door de geschutpoorten en door zeefvor- mige zinkplatenbadkamers en closets waren ingericht zooals bij de Sindoro op de teekening is aangegeven; op het bovendek, maar vóóruit bevinden zich ook de kombuizen, waschkamers, bakkerij en slachterij, benevens de latrines, stallen en het kippenhok, alles met afvoerbuizen en ventilatie naar buiten. Minstens twee geschutpoorten aan weers zijden moeten groot genoeg zijn om het ziekenkot door naar binnen te halenhet ophijschen moet aan het bovendek gebeurenvoor zie kenkot wordt het model van den Officier van Gezondheid VanStockwm aanbevolen (Ferguson). Bij de Victor Emanuel bevond zich de ijskamer aan het bovendek, volgens de ervaring de beste plaats; Ferguson raadt aan, ze in het waterruim te plaatsen. Het eerste dek is bij beiden voor de zieken ingericht, zoo noodig het tweede voor reconvalescentendaarin bevindt zich ook het volkslogies, logies voor hospitaalpersoneel, apotheek en magazijn. Beiden bevelen totale afsluiting van machinekamer, volks logies en ruimen, van het ziekendek aan. Wat de inrichting betreft, merken we het volgende opBedden in rijen, in de lengte geplaatst (Roth und Lex) met vierkanten bodem, veerende, (Ferguson) moeten 9 j M3 lucht per bed hebben (Both und Lex) of 3 a 3.} voet in de lengte en 1 voet dwars afstand van elkaar geplaatst zijn (Ferguson). Terwijl Ferguson ze aan koperen haken in het bovendek ophangt, beweegbaar, met een slingerbord voor ieder bed, waren ze aan boord der Victor Emanuel beweegbaar opgehangen aan in het onderste dek geplaatste stuttennaast ieder bed was eene kleptafel aangebracht. Het ziekendek was eene doorloopende zieken zaal (Ferguson)het achterste gedeelte afgeschoten en in hutten ver deeld als boven voor de zieke officieren (Roth und Lex) Wegneem- bare operatietafel door zeilen afgeschoten, kon in de ziekenzaal opge richt worden (Ferguson)sectiekamer bij beide niet aanwezig, naar men beweerde was ze niet noodig. Privaten en badinrichtingen wa ren afgesloten aangebracht, en ventileerden naar buitende bodem der latrines was van cement voorzien voor de doorspoeling met zee water. Het geheele ziekendek was licht geverwd of gewit (Ferguson, Roth und Lex); de verlichting had des nachts plaats door kaarsen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 197