195 volgens de dubbele methode opgehangen in afgesloten glazen kastjes, die hunne luchtverversching van buiten ontvingen. Tot eene geregelde verstrekking van water aan boord waren (Roth und Lex) op het bovendek aangebracht 6 waterreservoirs, 2 voor zeewater, 2 voor drinkwater en 2 voor waschwater, met geleidbui- zen naar de verschillende ziekenzalen. Door de hooge plaatsing was er genoegzame druk, en waar noodig, bevonden zich altijd drie kranen, zoodat naar verkiezing waschwater, zeewater en drinkwater kon ver kregen worden; de waschbekkens waren verplaatsbaar. Tn de ventilatie was op de volgende wijze voorzien natuurlijke aanvoer van versche lucht en afvoer van bedorven lucht had plaats door de geschutpoorten, luchtkokers en koelzeilen (Ferguson) door luchtkokers met beweegbare boventrömp en onderopeniug, patrijs poorten, jalousiën en luiken (Roth und Lex); kustmatige aanvoer van versche lucht door groote waaiers (pongkah's) (Roth und Lex) en afvoer van bedorven lucht door dakruiters op het hospitaaldek geplaatst en door middel van aspiratie door verwarming, met een systeem van buizen (Roth und Lex). Ferguson liet hiertoe zijne systeem-ventilatiebuizen uitmonden in den schoorsteen. De ruimen waren met portland-cement aangestreken, gewit met kalk en sol: acid: carb: pur:; ze moeten volmaakt van-de zieken zalen afgesloten zijn, en ook daar voor goede ventilatie zorg gedra gen worden. Ferguson stelt daarom voor, de ijzeren masten hol te maken en ze door schotten in de lengte zoo te verdeelendat iedere afdeeling met een dek communiceert en hierdoor te ventileeren isde uitgangsopening moet dan hoog genoeg aangebracht worden. Macdonald (Roth und Lex) raadt aando ruimlucht, waarover aan boord der Victor Emanuel veel geklaagd werd, tot zelfs in de officiers hutten over de vuren te leiden, en zoo de ruimen door aspiratie te ventileeren. Reddingsmiddelen moeten in voldoende hoeveelheid aan boord aan wezig zijn; Ferguson geeft daarvoor een model hospitaal-vlotten aan, met de noodige reddingboeien en zwemvesten. Het hospitaalpersoneel moet, volgens Bleckleyde chef-arts aan boord van de Victor Emanuelbestaan uit 55 personen op 140 zieken, nl.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 198