196 zeven artsen één officier van politie, negen en dertig oppassers; de ziekensloepen waren wegens de hevige branding, gewone sloepen, door stoombarkassen gesleept. De volgende opmerkingen van Ferguson wil ik nog aanhalen: 1°. dat het scheepsvolk, aan boord van hospitaalschepen, zoowel als het hospitaal-personeel aan boord gewend moet zijn, maar dat in allen gevalle aan particulier personeel boven marine-personeel de voorkeur moet worden gegeven; 2°. dat de booten en stellen in elkaar moeten passenom bij de min ste in te nemen ruimte de meeste laadruimte te verkrijgen. Voor verdere nauwkeurige beschrijving vergelijke men Roth und Lex 2er Band Handbuch der müitaren GesUndheitspflege'en Fer guson The Red Cross alliance at sea." In 1874 kwam op eene prijsvraag, uitgeschreven door de Am- sterdamsche afdeeling van het Ronde Kruis, een antwoord in van den Officier van Gezondheid Zegers. Daar hierbij hoofdzakelijk gevraagd was naar middelen tot vervoer van zieken, bij verdediging der Amsterdamsche linie, was er van eigenlijke ziekentransportschepen geene quaestie, tenzij men de daarin aanbevolen, ingerichte zolderschuiten daaronder rekenen wil. Op de Internationale tentoonstelling in 1876 te Brussel, was volgens Dr. Gori, in de Zweedsche afdeeling geëxposeerd, een model kano neerboot, ingericht voor vervoer van 12 zieken en gekwetsten4 a 5 zulke booten vormden eene divisie onder een chef-arts. Misschien vindt eene dergelijke organisatie haar oorsprong in de eigenaardige gesteldheid des lands en de weinige kosten daaraan verbonden, (het waren afgekeurde oorlogschepen)voor kleine ziekentransportschepen zelfs op rivieren, schijnen ze mij minder doelmatig toe. De zieken logeerden in het ruim, waar eene vloer aangebracht was, de equipage in het tusschendek en de officieren op het achterbovendek; aan boord van iedere boot (voor 12 zieken) bevindt zich eene apotheekkeuken en operatiekamer, met bijbehoorend personeel. Op de wereldtentoonstelling te Philadelphia in 1876 waren twee modellen van ziekentransportschepen geëxposeerd, waarvan de ori- "7

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 199