16 halve vormt het in compagniescolonnes geformeerde bataillon de grond-gevechtsstellmg der infanterie, (f) Het avanceeren en retireeren in het bereik van het vijandelijk vuur moet steeds in die formatie geschiedeneerst buiten het vuur gekomen mag door een bataillon de colonne op. het midden geformeerd worden. Gesloten troepen mogen niet sprongsgewijze avanceeren. De com pagniescolonnes moeten zelfs in het vijandelijk vuur zooveel mogelijk in den pas marcheeren. Het teruggaan onmiddellijk na een mislukten aanval mag nooit in den looppas geschiedenook dan moet de strengste orde gehandhaafd blijven. De colonne op het midden is de grond- rendez-vous-stelling der Infanterie. Het bataillonscarré is behouden gebleven voor de bataillons, die in de achterste slagliniën opgesteld zijn en bedreigd worden door cavaleriemassa's, die de voorste liniën doorgebroken hebben. Signalen mogen alleen op last van hoogere bevelhebbers gegeven worden. Een nieuw signaal „Achtung" is ingevoerd, waarmede de brigadecommandant zijne troepen laat waarschuwen voor de nadeiing van cavalerie, en waarop elk aanvoeder de meest geschikte formatie laat aannemen. De bewegingen in compagniescolonnes worden alleen dan op commando's van den bataillonscommandant uitgevoerd, als het bataillon in ééne linie geformeerd is en niet meer frontbreedte dan de noi male beslaat. Is die frontuitbreiding grooter of staat het bataillon in twee liniën, dan geschieden alle bewegingen op aanwijzingen door middel van den adjudant of van ordonnansen. De opstelling op drie gelederen is behouden voor paradeopstellingen en verzameling van troepen buiten het gevechtsveld. Ook wordt het bataillon in die formatie op com mando's van den bataillonscommandant op het exercitieveld gedrild. De overgang van deze driegelederenstelling tot de gevechtsformatie geschiedt uitsluitend door het formeeren van de compagniescolonnes op het commando: „Formeert compagniescolonnes!", waarop de beweging zonder eenig verder commando, langs den kortsten wegen in snellen gangwordt uitgevoerd. Vergelijk S der Liniescliool voor het Indische leger. Vergelijk 7 der Liniescliool, Zie ook De Vlaming, Elementaire tactiek, bladz. 122.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 19