198 over de Sindoro konde uitlatenen beweren dat daarmede op uitmuntende wijze voor het overvoeren van ernstige zieken, zelfs op lange trajectengezorgd waslaat ik aan de beoordeeling van den lezer, na kennisname van het bovenstaande, over. "Wat de inrichting der ziekentransportschepen betreft, wordt door Monitor Ferguson's model aanbevolen, onder aanteekening dat de tusschenruimte der dekken minstens 2-j M. moet bedragendat moet gerekend worden op I j- ton per persoon, altijd natuurlijk na aftrek der ruimte, die onmogelijk voor logies van personen kan of mag benut worden. In 1878 gedurende den RussischTurkschen oorlog werden door Engelandbij wijze van voorzorgsmaatregeltwee houten fregatten als hospitaalschepen ingericht, in de Middellandsche zee gesta tioneerd; de vereeniging „het Roode Kruis" (zoo ik mij niet bedrieg) organiseerde op den Donau eene flottille van hospitaalschepende beschrijving hunner inrichting konde ik niet machtig worden. Als aanhangsel wensch ik nog eene korte beschrijving te geven van het ziekenvervoer van het transportschip naar de hospitalen te Panteh-Perak (Atjeh), Padang en Batavia. Het vervoer van zieken naar den wal en van den wal naar de Sindoro geschiedde te Atjeh voor reconvalescenten, in de gewone mailsloepenvoor ernstiger zieken in z. g. ziekensloepengroote booten, waarin ruimte aanwezig was voor 6 houten bakken, in 2 rijen overlaugs geplaatst; deze bakken waren verplaatsbaar en bevat ten ruimte voor een officieelen bultzak. Hierop of in zaten de zieken neergehurkt, of lagen op bultzakken; zeer enkelen in een ziekenkot de roeiers of pagaaiers waren ter zijde neergehurkt. De afstand was 7 minuten roeienzoo ze niet door stoombarkassen gesleept werden. Aan het ijzeren hoofd te Oleh-leh marcheerden de lichtere zieken de koebrug op, waarboven de spoorwagons voor hen gereed stonden. Zwaardere zieken werden met de stoomlier opgehesehen en in den wa gon neergelaten. Met voordeel werd hierbij gebruik gemaakt, als on derstel, van de ijzeren ramen der kribben, waaraan rottan-stroppen bevestigd waren. jffarinJcelle's ziekensloep, waarvan, naar ik vernam een exemplaar aanwezig was, lag ongebruikt, wat hooger op in de rivier, den tand des tijds te trotseeren; van Maart 1877 tot Januari

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 201