199 1878 werd ze ten minste voor vervoer van zieken niet gebruikt. Aan de spoorwegwagons was geene bijzondere inrichting voor zie kentransport aangebracht, doch wie zou dit het Gouvernement ten kwade willen duiden? Het traject duurde hoogstens 10 minuten tot Kotta-radja. Van daar naar het hospitaal te Panteh-Perakeen af stand van 7 minuten, was de gewone methode van vervoer per pe des apostolorum, dan wel met tandoes (systeem Beckingbestaande uit eene gewone zeildoekhangmatmet touw aan dwarsche bamboe staven bevestigd en dit geheel aan eene bamboestaaf opgehangen; twee bamboestaven a double usage (stutten zoo noodig, en waterdragers) aan hoofd- en voeteneinde los bevestigd, met een deken tot beschut ting tegen de zon, over den geheelen toestel heengehangen, voltooiden de inrichting, waarvoor slechts twee dragers noodig waren. Hoe goed deze uitvinding ook voldaan moge hebben op Atjeh's moerassig, met sawah's doorsneden terrein, bij gebrek aan goede we gen, zoo zijn er toch betere vervoermiddelen bekend voor ziekentrans port op goede wegen (als die van Kotta-Radja naar Panteh-Perak). Op Padang, waar de afstand tot den wal minstens f uur roeiens was, was tengevolge van den lagen waterstand in de riviermonding en den slechten toestand der stoombootjes van het Prauwenveerhet debarquement in nog minder goeden toestand dan te Atjeh. Soms moesten de zieken met gewone booten, al naar het trof met of zonder tent, naar den wal vervoerd worden, na eerst 2 a 3 maal overgestapt te zijn, alvorens den wal te kunnen bereiken. Het kleine getal zieken, dat daar van de Sindoro debarqueerde (20 a 30), verminderde wel eenigszins de bezwaren aan het debarquement verbonden, maar gerust mag aangenomen worden, dat te Padang embarquements- en debar- quements-middelen in treurigen en onvoldoenden staat verkeerden (waarover trouwens de handel reeds lang geklaagd heeft) en er dus van goed ziekentransport naar den wal geene quaestie was. Ook de welwillendheid van het Prauwenveer, om ten minste eenigermate hieraan te gemoet te komen, liet enorm te wenschen over. Het is mij onbekend, hoe de Graaf van Bglandt het maakte met het debarqueeren van 130 zieken, elke 10 a 12 dagen. Het verdere zieken ver voer naar het hospitaal was hier vrij voldoende bij de goede wegen te Padang, was het vervoer per rijtuig het voor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 202