201 dubbele spaken voorzien, en eene eenigszins naar boven gebogen as zij bevatte ruimte voor 4 lijders in liggende houding, 2 boven en 2 beneden de as. De langwerpig vierkante bak (kar), waarin de lijders lagen, was vóór gesloten door vaste houten jalousiën; ter zijde even eens achter door op te rollen kleppen van imitatielederde kap was enkel en van zwart imitatieleder met uitstekenden houten luifelde as, die de wielen verbond, liep boogsgewijs over de ligplaatsen der benedenste ziekende zieken werden op houten brancards met rottan ramen, waarin bultzakken geplaatst konden worden, van achteren in de kar geschoven. De sluiting kwam door een wervel tot stand. Het inschuiven geschiedde op koperen rollen, in de zijwanden door schroeven bevestigd, terwijl voor het evenwicht van het geheel gezorgd werd door 2 personen met het hoofd naar voren en de 2 anderen andersom te plaatsen. Zoowel uit eigen ondervinding, als uit de talrijke klachten der daarme de vervoerd wordende lijders, meen ik omtrent deze inventie wel een en ander in het midden te mogen brengen. Goedkoop was het vervoer zeer zekerde raderen waren goed (model van De Mooy's raderbrancard)de as die ze verbond, was voor de onderste lijders bij in- en uitgaan een groot bezwaarwaarom niet tevens de gebogen as van De Mooy's raderbrancard aangewend, nu er toch eenmaal wat daarvan was overgenomen? Yan suspensie der brancards was geene quaestie, terwijl het te ver krijgen evenwicht zeer labiel wasde sluiting was totaal onvoldoende, waarvan de gevolgen niet uitbleven. Door de beperkte ruimte was de warmte daarbinnen onuitstaan baar in een tropisch klimaat, de ventilatie was zoo goed als nul, de gelegenheid tot stofinhalatie daarentegen uitstekend. De inventie mag dusm. i. wel als een partus immaturus beschouwd worden, en na beproeving zijn deze karren voor ziekenvervoer door mij dan ook niel meer gebruikt, noch te Padang noch te Batavia. Bij Gouvernements-besluit van Januari 1878, werd de Sindoro als zieken-transportschip buiten dienst gesteld en het ziekenvervoer van koelies en dwangarbeiders weder op den ouden voetd. i. per gewone mailbootingericht. Wat hiervoor de reden moge geweest zijn, zooveel is zeker dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 204