202 daardoor in het ziekenvervoer te water van Atjeh eene verandering kwam, die stellig geene verbetering aanbracht. Ten slotte nog eenige opmerkingen, waar op te letten valt bij de inrichting van een ziekentransportschip voor den Indischen Archipel (met gebruikmaking van de reeds bekende gegevens). Yoor ziekentransportschepen dienen genomen te worden zeilschepen, die op sleeptouw genomen kunnen worden ingericht voor een vervoer van 150 a 160 zieken (daardoor vervalt de warmte aan het aanwezig zijn der machine verbonden en ook het ongerief van kolenladeu, etc.) waarom campagne-schepen zoo aanbevolen worden, is mij niet recht duidelijk; mij dunkt dat eene vaste betimmering van wat aan het bovendek noodig geacht wordt, even goed zoude voldoen. IJzeren schepen verdienen de voorkeur boven houtenwijl ze veel zindelijker te houden zijn; het voordeel dat een houten schip nu nog gemakkelijker en mogelijk goedkooper te bekomen iszalals zijnde een halve maatregel, wel geene aanbeveling verdienen. Ter meerdere zeevastheid moeten ter weerszijden kimkielen aange bracht wordenvoor den ballast verdient aanbeveling het vullen van de ruimten tusschen de spanten in de ruimen met cementgemengd met afval van ijzerdaardoor wordt een gelijk vlak verkregendat gemakkelijk schoon te houden is. Daar het schip geene goederen ver voert, zal de ballast wel zelden verplaatst behoeven te worden. Het schip moet, zoowel van buiten als van binnen, wit gevenvd (gewit) worden en geregeld bijgeverwd; het bovendek dient op vol doende hoogte over de geheele lengte door kadjangdakenmet over boord uitstekende randentegen invloeden van zon en regen beschermd te worden; zoo noodig kan tegen brandgevaar de bovenste laag met zeildoek bedekt worden. Het boord aan het bovendekeen ijzeren hekwerk met houten railing, om het geheele schip rondloopeude, moet op sommige plaatsen weggenomen kunnen worden en tegen inregenen met zeildoek worden bedekt. Geene lading, om welke reden ook, mag op reis medegenomen worden. Hoe goed alles aan boord ook moge ingericht zijn, zal het toch noodig zijn, dat het schip van tijd tot tijd eenigen tijd leeg is, ten einde het geheel te kunnen schoonmaken en desinfecteerenom de

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 205