203 - hoeveel tijd dat moet gebeuren, zal van omstandigheden (aard en getal der verpleegde zieken, enz.) afhangen. Wat de inrichting van het bovendek betreft, het volgende: De hut voor den kapitein, benevens de kaartenkamer behooren op de brug te zijn geplaatst; voor logies voor lijders le klasse (per persoon eene hut, aantal lijders 12 a 15) hutten voor doctoren, adminis trateur en apotheek, komt in de eerste plaats het voorbovendek in aanmerking, en zou ik het wenscnelijk achten, om niet meer dan twee hutten in de breedte te hebben, met vrije toegangen aan de buitenkanten. Achter en aan dit blok verbondenzou dan gevoegelijk de eetzaal kunnen geplaatst worden, op dezelfde breedteen hieraan kan zich aansluiten de ijskelder, zoomede de twee reservoirs voor zoet en zout water, naast elkander geplaatst. De hutten voor lijders der le klasse, welke niet mogen communieeerendienen zoo ingericht te zijn, dat de deuren (schuifdeuren met jalousiën) ruim genoeg zjjn, om het ziekenkot met een lijder daarin gelegen, te kunnen laten passeeren; de bedden in de lengte geplaatst, één in iedere hut, bestaande uit rottan ramen met houten of ijzeren zijkantenmet iets grooter afmetingen dan van het ziekenkot, moeten, tot tegengaan van het slingerenbeweegbaar opgehangen zijn aan op het dek geplaatste stijlen, op eene hoogte van M.terwijl de bedden aan beide lange zijden toegankelijk moeten zijn. In iedere hut moet binnen het bereik der zieken eene electrische bel aanwezig zijn, terwijl aan het voeten einde van ieder bed een slingerbord moet hangen dat hooger en lager kan geschoven wordenen dus tevens voor tafel moet kunnen dienen. Ventilatie komt voor iedere hut tot stand, door de jalousiën van deur en raam, beide tevens zoo noodig door glas af te sluiten en door een doorloopenden koekoek met opslaande kleppen boven de hut ten, die half boven de stuurboords- en half boven de bakboords-hut- ten uitkomt; de verlichting geschiedt door kaarsen (dubbele ophanging), in besloten ruimten geplaatst, met ventilatie naar buiten en allen van buiten te openen (één voor elke hut). Zoo min mogelijk moet toe gestaan worden gebruik te maken van inodores, etc. in de hutten daarvoor zijn op het bovendek vooruit, ter weerszijde, de noodige in richtingen, 2 in getal, aanwezig. Aroor verder comfort kan zorg ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 206