204 dragen worden. De hut van den administrateur dient wat ruimer te zijn voor bewaring van archief en stukken. Over de inrichting der apotheek kan ik kort zijn; groot en uitge breid behoeft ze niet te zijn; zooveel mogelijk moeten vooruit gepre pareerde geneesmiddelen aanwezig zijn. Overigens zal dit wel over gelaten dienen te worden aan den behaudelenden geneesheer. De eetzaal, tevens amusement- en leeszaal, moet door deuren en ra men, beide van jaloesiën en glas voorzien en eveneens door een koe koek geventileerd worden; verlichting als bij de hutten is aangegeven. Verder dienen daarin aanwezig te zijn pongkah's, waaiers, bibliotheek, spellen, etc. etc., terwijl de tafel in de lengte moet geplaatst worden. Aan dek moeten verder aanwezig zijn de noodige hoeveelheid luiaard- stoelen en banken, benevens de afgesloten reservoirs voor zoet en zout water. Het ziekenkot, waarvoor door Ferguson Van Stockum's model aan bevolen wordt (ook op de tentoonstelling te Philadelphia in 1876 waren in de Russische en Engelsche afdeeling zeer goede modellen) moet aan het bovendek met takels door handen opgeheschen kunnen worden. De stoomlier, hiervoor ook wel gebruikt, maakt te veel leven en veroorzaakt den patient onaangename schokken. De ziekentrappen, twee aan weerszijden, moeten wegneembaar zijn; bij het aanschaffen zal er op dienen gelet te worden, dat ze van twee leuningen voorzien zijn, breedte hebben voor 3 personen om op te stijgen (1 lijder en 2 helpers), niet te veel helling hebben, en de treden breed en niet te hoog, m. a. w. dat de trap gemakkelijk op te gaan is; twee van deze moeten kleiner zijn en direct in de ziekenzaal uitkomen. In het midden van het bovendek, onder de brug, moeten zich de overige waterreservoirs bevinden. Op het achterbovendek blijft dan de noodige ruimte disponibel, ter weerszijden voor kombuizen, privaten (vier in getal), badkamers met stortbaden, kippenhok, waschhok, slachterij, bakkerij en stalling voor beesten, benevens gelegenheid tot distillatie van zoetwater uit zeewa ter en communicatie hiervan door buizen met de reservoirs. De in richting der privaten wordt bij de ziekenzal beschrevenvoor de overigen zal de bij ondervinding goed gebleken inrichting dezer af- deelingen aan boord van de Victor Emanuël wel de meeste navol-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 207