205 ging verdienen. Ook zoude de ijsmachine zich hier moeten bevinden, zooveel mogelijk achteruit, waar ook de ingang naar het volkslogies in het tusschendek, langs een betimmerden trap, geplaatst wordt. In het midden van het achterdek bevindt zich eene groote zaal, zoo wel lees- en amusementzaal, als eetzaal voor 50 lijders, op dezelfde wijze ingericht als die voor lijders 1° kl. Bovendek en ziekendek communiceeren door een grooten trap (ver gelijk model ziekentrap), in het midden achter de brug aangebracht- Als vervoermiddelen zou ik wenschen aanwezig te zien, twee zie- kensloepen (model Marinkellé)ééne stoomsloep en drie andere sloepen, voor vervoer van herstelden en voor adviesdienst, allen aan davits opgehangen op de meest geschikte plaatsen. Overdag dient ééne sloep (en 's nachts drie sloepen, waaronder zoo mogelijk de stoomsloep) steeds klaar te zijn voor debarquement, om op alle eventualiteiten, bijv. schipbreuk, brand, enz. voorbereid te zijn. Daar overal in het schip water verkrijgbaar is, zal het wel geen bezwaar hebben, hier en daar kranen aan te brengen voor het aan wenden van slangenvoor het bovendek zou dan op het achterdek eene handbrandspuit kunnen geplaatst worden, die tevens konde die nen om de reservoirs met zeewater te vullen. Het kuildek moet, met uitzondering van het logies vooruit voor de scheepsofficieren, waartoe een afzonderlijke betimmerde trap van het bovendek toegang geeft, en van eene isoleerzaal voor besmettelijke ziekten, ingericht voor 10 lijders (het achterste gedeelte van het zie kendek) ééne groote ziekenzaal uitmakenzoo noodig kan hiervoor een gedeelte door zeilen of jaloesiën worden afgeschoten. Het zieken dek is dus vóór door een beschot afgescheiden van het logies der scheepsofficieren, achter door schuifdeuren afsluitbaar van de iso leerzaal eu heeft alleen door een trap communicatie met het bovendek het heeft ter zijde twee poorten in het boord, ter opname van zie ken langs de daar aan te brengen ziekentrappen. Yan de ruimen moet het ziekendek totaal en zoo volmaakt mogelijk afgesloten zijn. Hoe hoog het ziekendek moet zijn, met andere woorden hoeveel M3 lucht er in toto moet aanwezig zijn, hangt af van het aantal zieken daar te plaatsen en van de sterkte der ventilatie. Rekenen

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 208