206 we op 150 zieken, waarvan 15 lijders le klasse en 25 reconvalescenten, dan rest er voor het ziekendek 110 lijders. Bij eeno goede ventilatie zouden volgens Roth en Lex 9,] M3 per lijder voldoende zijn, dus ongeveer 1100 M3 lucht moeten aanwezig zijn, waaruit dus de hoogte te berekenen valt, wanneer het opper vlak van het dek bekend is. De isoleerzaal, ingericht als ziekenzaal, dient voor besmettelijke ziekten; hierin wordt zoo noodig tijdelijk de sectiekamer opgericht; zij wordt voorzien van twee poorten achteruit, en eene ter weerszijden tegen het voorschot aangebracht. Het boord van het ziekendek moet groote vierkante poorten bevatten, ter weers zijden op bepaalde afstanden, terwijl maatregelen dienen genomen te worden tegen het inregenen; zoo mogelijk moeten grootere gedeelten geheel weggenomen zijn op eene hoogte van 0,5 M. van het boven dek af. "Wat de verdere inrichting aangaatworden de bedden in de lengte geplaatst, in rijenmet openiating van gangenmodel als voor lijders 1° klasse is aangegeven, met slingerborden. Ventilatie heeft daar plaats door de vierkante poortenmet de daarin geplaatste patrijspoorten, waarin windvangers, van den vorm van een schuins afgesneden hollen cilinderkunnen worden uitgezet; (de aanwending van stoomventilatoren verdient, om vroeger opgege ven redenen, geene aanbeveling, terwijl die aan boord van een zeil schip ook eigenaardige bezwaren zouden hebben); verder door holle cilinders (ventilatoren) met boven het atappen dak uitstekendeconi sche tromp en onderste dito, in en uit te schuiveneen tweetal dezer zoude vóór en een tweetal achter in de ziekenzaal geplaatst moeten worden; door het noodige getal dakruiters, en door aspiratie der warme lucht door de holle masten. Voor desinfectieplaatsing van bakken met zandwaaruit door besprenkeling, eene langzame vervluchtiging van acid. carbolicum en chloor plaats vindt. De verlichting vindt over dag plaats door de geschutpoorten en door glazen prisma's, in het bovendek aangebracht; des nachts door kaarsen op dezelfde wijze als voor de hutten van lijders le klasse is aangegeven. Inodore toestellen mogen slechts hoogst zeldzaam voor zware lijders in de zaal zelve geplaatst worden; overigens zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 209