208 beschoten trap, het achterste gedeelte hiervan bevat het volkslogies met eveneens afzonderlijken afgesloten trap naar het bovendekprivaten en badgelegenheid mogen in het tusschendek niet aanwezig zijnwijl daarvoor gelegenheid is op dek. Luiken, twee a drie in getal, geven van het tusschendek toegang tot de ruimen en moeten nauwkeurg kunnen afsluiten. De ruimen moeten ventileeren door aspiratie door de holle masten het waterruim kan hier aangebracht wordendoch hierbij moet voor afkoeling gezorgd worden door het aanbrengen van een afzonderlijken koker naar het bovendek. De ijskist dient aan het dek geplaatst te worden. Reddingsmiddelen (zwemvesten en gordels) moeten zoowel aan het bovendek als in de ziekenzalen in voldoend aantal en goeden staat aanwezig zijn en zoo opgehangendat ze gemakkelijk weg te nemen zijn, en dus op het critieke oogenblik kunnen aangewend worden. Eene goede regeling der seinen is voor booten, die gesleept worden, een belangrijk vereischte. Wat de formatie van het hospitaalpersoneel betreft, komt mij bij geschikt en geoefend personeel, de volgende formatie voldoende voor: Twee a drie doctoren (hangt af van het aantal ernstige lijders). Een administrateur. Twee sergeant-ziekenvaders. Twee korporaal-hospitaalbedienden. Een militair schrijver. Twaalf Europeesche hospitaalbedienden. Achttien Jav. handlangers. Hierbij is, zoo noodig, gerekend op assistentie der equipage. Wat de dienstregeling in het hospitaal aan boord betreft, daarom trent zal ieder wel zijne eigene inzichten hebben, en is het dus moeie- lijk iets bepaald aan te geven. Voor de voeding aan boord moet dit voorschrift gelden: Al wat door de behandelende geneesheeren wordt voorgeschreven, moet ver strekt worden. De chef-arts moet chef van het geheel en de administratie aan hem ondergeschikt zijn. De gezagvoerder heeft alleen te maken met het nautische gedeelte

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 211