245 slechte invloeden verminderen kunnen? Is het uit een strategisch of taktisch oogpunt (die ook in deze dagen alles doodslaande uitspraak) noodzakelijk, dat de soldaat bovenmatig vermoeid wordt, welnu, dat men dan ook alles aanwende om de terugwerking hiervan op het lichaam te verzwakken, en dat, bij de Algemeene order N° 102 van 1872, waarin te lezen staat: „al wat tot de oefening van den troep in deze richting" (d. w. z.. het zoo hoog mogelijk opvoeren van vermoeiende marschen) „kan worden gedaan", ér nu ook eens gelet worde op al hetgeen nog te doen overblijft in eene andere richting, en wij houden ons overtuigd, dat eerst dan het voorgestelde doel zoo veel mogelijk bereikt kan worden. Oefening in het loopen kan ontbreken, zonder dat het den mensch daardoor onmogelijk gemaakt wordt, desgevorderd, groote vermoeienissen door te staan. Wij zien, dat bij elke expeditie officieren van andere wapens dan de Infanterie dezelfde vermoeienissen doorstaan als de daaraan gewende officier en soldaat. In zulke gevallen put de militair kracht, moed en vol harding uit het voorbeeld van zijn meerdere. De invloed van op wekking en van emulatie te velde moet ook niet te gering worden geschat. Geloofwaardige getuigen (zooals Dr. Parkerde beroemde Engelsche hygiënist) verzekeren ons immers, dat vaak jonge soldaten, die vroeger spoedig vermoeid waren bij het uitvoeren van zwaren veldarbeid, oneindig grooter oefeningen te velde doorstaan kunnen zonder zoo spoedig vermoeid te worden. De Amerikaaiische soldaten, die gedurende den burgeroorlog zulke ongeloofelijk lange en vermoeiende marschen volhielden, hebben zich toch zeker daarin vóór den oorlog niet kunnen oefenen, daar zij voor het grootste gedeelte eerst geduren de den oorlog aangeworven werden. Ook de laatste Fransch- Duitsche oorlog biedt ons merkwaardige bewijzen aan van het kunnen doorstaan van zware vermoeienissen door daarin ongeoefende soldaten. Zoo slechts de roes der overwinning of de vrees van achterhaling den soldaat de kracht er toe verleent. De 18e divisie van het Sak sische leger legde van den 29 October tot 17 November 1870 260 mijlen af, dat is 13 mijlen daags; na korte rust nog eens 160 mijlen in 9 dagen; terwijl zij op 16 en 17 November in de verschillende manoeuvres om Orléans 54 mijlen marcheerde. Bij de zware bepak king en de in die regenachtige herfstdagen zeer slechte wegen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 248