246 waren deze marsehen zeker buitengewoon zwaar te noemen, doch overal trokken de soldaten zegevierend door, en aan de marsehen om Orléans ontleenden zij hunne volharding en hun vasten wil om de eenmaal in hun bezit gehad hebbende stad weder op nieuw te bezetten. Ook van het tegenovergestelde kunnen wij een voorbeeld geven, ontleend aan de marsehen van het Fransche leger. Het was na den slag van Weissenburghet teruggeslagen Fransche leger was onder den invloed eener alles beheerschende paniekaller leus was, zich op het snelst aan den hun op de hielen vervolgenden vijand te onttrekkenoogen- blikkelijke vlucht het wachtwoord van allen. Bezield met zulk eene eenheid van gedachte, brak eene kompagnie chasseurs van het leger van Mac-Mahon des nachts ten 3 ure op om zich bij hun regiment te voegen, dat na den slag zich op Niederbronn teruggetrokken had. Dien- geheelen nacht hadden zij in een harden regen zonder vuur, zonder beschuttingeene zware wachtdienst moeten doen. Te Hie- derbronn vonden zij het regiment niet en 'gingen onmiddelijk door naar Pfalzburg, waar zij, na een bijna onafgebroken marsch over een rotsig en bergachtig terrein, langs ongebaande wegen en in een voort duren den regen, 41 uur later aankwamen. Alleen de vrees voor achterhaling door de vliegende Uhlanen met hun bijnaam van „overal en nergens" kon hun de kracht geven tot het doorstaan van die bovenmatige krachtsinspanningen wij zien dusdat overigens in het marcheerenongeoefende soldatenzooals die Fransche en Saksische troepentoch in staat waren, de zwaarste vermoeienissen te verduren omdat zij in eene anderebetere richting er op voorbereid waren gymnastie en schermen maakten deel uit van hunne vorming tot sol daat. En zoo ben ik tot het einde gekomen van hetgeen ik te zeggen had. Het onderwerp is zeker niet uitgeputdoch zal dit wel vol doende zijn, zich een goed denkbeeld van mijne meening te vormen welke ik hoofdzakelijk te berde bracht om ze te kunnen toetsen aan de kennis en de ondervinding onzer troepenofficieren. Vergun mij dus de volgende stelling op te werpen en ze aan het debat over te geven „De oefening van den soldaat in het zich gewennen aan zware ver moeienissen wordt te uitsluitend in marcheeren en belasten met den

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 249