250 1879 het Indische reglement deze afgekeurde wijze weer opgerakeld heeft, en haar nog wel als de eenige aanneemt. Bij de oefening van ééne groep valt het onpractische van die wijze van verspreiden niet zoo dadelijk op, zelfs schijnt zij dan de snelste te zijn. Doch zoodra twee groepen te gelijk moeten verspreiden, iets dat in de werkelijkheid meesttijds gebeuren zal, komen de gebreken duidelijk aan het licht. Stel, dat twee groepen, elk van 6 rotten, naast elkander opgesteld, verspreiden moeten op de wijze, zooals die voorgeschreven wordt op bladz. 13 van het reglement, bijv. op de- rechtergroep op twintig pas. De rechtergroep moet dan op haar man van het midden (N°. 4, voorste gelid) verspreiden, en de linkervleu gelman van die groep komt dus circa 10 pas links van dien midden man te staan. De linkergroep moet den bevolen afstand (20 pas links winnen en daarna ook op haar man van het midden versprei) den; de rechtervleugelman van deze groep komt dan circa 12 pas rechts van den middenman te staan. Zijn de groepen verspreid, dan moet de rechtervleugelman van de linkergroep 20 pas afstand heb ben van den linkervleugelman van de rechtergroep. Derhalve heeft de middenman van de linkergroep 42 pas afstand links moeten winnen van den middenman der rechtergroep, terwijl de rechterhelft der lin kergroep eerst schuins links en daarna schuinsrechts heeft moeten marcheeren. Laat men daarentegen de groepen altijd op een der vleu- gellieden verspreiden, dan zal bijv. het commando: „Op de rechter groep op 20 pas Verspreidenaldus worden uitgevoerd De rechtergroep verspreidt zich op den linkervleugelman van de groep; de linkergroep wint door den marsch schuins links den afstand van 20 pas en verspreidt zich tevens op den rechtervleugelman van de groep. De eenvoudigheid van deze beweging valt, dunkt ons, te goed in het oog om nog nadere aanprijzing te behoeven. Zóó wordt er werke lijk op het midden verspreid, maar op het midden der sectie. De richting wordt daarbij altijd onderhouden naar den vleugelman, op wien de groep is verspreid geworden, en niet op den man van het midden, zooals 4 dat voorschrijft. Ook het verspreiden op de plaats moet naar onze meening om

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 253