262 ceeren" weggelaten. Ook is het aanwijzen van den vleugelman als man van directie niet overeenkomstig 4, waar de onderwijzer het punt, waarop moet worden gemarcheerd, aan den man van het midden wijst. Wij brengen de commando's van 5, 6 en 8 der- hahve terug tot de eenvoudige: „Avanceeren" en „Retireeren". Wij stellen voor 7 aldus te lezen„Om de tirailleurlinie soms buiten de rooilijn van 's vijands geschutvuur te brengen of om eene geringe verandering van directie te doen uitvoeren, wordt gecom mandeerd: Schuins Rechts (Links). De tirailleurs, enz." De flankmarsch eener tirailleurlinie wordt door de Europeesche schrijvers sterk afgekeurd. Voor Indië is hij echter onmisbaar. Zelfs moet eene uit de flank marcheerende tirailleurlinie van directie kunnen \ei anderen. Meermalen hoorden wij bij de oefeningen daar voor het commando: Met rotten" Rechts (Links) gebruiken; en hoewel dit commando eigenlijk eene ongerijmdheid is, daar de tirail leurlinie niet met rotten marcheert, zoo stellen wij toch voor het bij die verandering van directie te bezigen, omdat de man dit commando keDt en begrijpt. De opmerkingen bij 9, Halt maken, behooren in de grond regels te worden opgenomen. (Zie onze 10—17). Het commando. „Halt moet worden uitgesproken, zoodra de groep een dekkend voorwerp bereikt heeft, en niet, als de groep daarvan nog op eenigen afstand verwijderd is, zooals het reglement leert. Dit is juist een middel om alle verband in de linie te verbreken. De groep moet altijd als een ondeelbaar geheel werken en de groepscommandant moet zorgen, zijne manschappen zooveel mogelijk bijeen te houden; anders ontstaat al zeer spoedig de grootste wanorde. (Zie onzen grondregel 7.) De verandering van directie in 10 wordt later in 32, laatste alinea, door het reglement zelf veroordeeld met de woorden: Kunstmatige frontveranderingen zijn onpractisch, tegenover den vijand onuitvoerbaar." Ja, te recht!!! Is er strenger oordeel mo gelijk, dan hier in het reglement zelf staat opgeteekend? Vraagt de lezer zich niet met verbazing af, hoe het mogelijk isdat zulke tegenstrijdigheden in een zelfde voorschrift kunnen voorko men? Waarschijnlijk heeft de samensteller bij 10 slechts aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 265