268 ééne groep gedacht, en toen die frontverandering erg eenvoudig gevon den had hij het maar eens beproefd met een geheel peloton, (4 groe pen, waartusschen 3 intervallen moeten bewaard blijven) dan had hij zich van het kunstige? kunnen overtuigen. Waartoe het noodig zou zijn om eene stilstaande tirailleurlinie, dat beteekent eene gedekt liggende, van front te doen veranderen, is ons een raadsel. Door tirailleurs, die eenmaal in stelling liggen, te laten opstaan en van plaats veranderen, stelt men ze noodeloos aan verliezen bloot. Wordt de tirailleurlinie op een harer vleugels door den vijand bedreigd, dan moet men dit tegengaan door het achter dien vleugel geplaatste soutien óf de linie te laten verlengen, óf zich haaksch op dien vleugel te plaatsen, óf op de plaats zelve zich te verspreiden en een achterwaartsch échelon te vormen. Het beveiligen \an de vleugels der tirailleurlinie is immers de voornaamste taak der sou tiens in de eerste periode van het vuurgevecht Het veranderen van directie gedurende het avanceeren eener tirailleurlinie kan v oorkomen, doch behoeft nooit als eene frontverandering te worden uitgevoerd. Wanneer de aanvallende tirailleurlinie nog op grooten afstand van de vijandelijke stelling verwijderd is, zal het onderscheiden van het juiste aanvalspunt (ingangen, uitspringende gedeelten, enz.) moeilijk vallen. Zelfs laat het sterk begroeide Indische terrein die verkenning soms alleen op zeer korten afstand toe. Heeft men eenmaal zulk een aanvalspunt op het oog, dan moet men trachten het midden zijner tirailleurlinie tegenover dat punt te brengen om daarop een concen trisch vuur te openen en later den stormloop ook concentrisch te kun nen verrichten. Om nu het centrum der linie tegenover het aanvals punt te brengen, maakt men bij voorkeur gebruik van den schuin. schen marsch, of wel men dirigeert de groep van directie op dat punt, waardoor de overige groepen langzamerhand van zelf zullen vol gen, als de groepscommandanten maar hunne gedragregels opvolgen. Op deze wijze is er van kunstmatige frontverandering geeue sprake. In de plaats van 10 stellen wij voor te lezen: De veranderin gen van directie eener tirailleurlinie hebben uitsluitend gedurende het avanceeren plaats, met het doel om het midden der linie tegenovei het juiste aanvalspunt van de vijandelijke stelling te brengen. De commandant der tirailleurlinie (hier der onderwijzer) maakt daartoe

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 266