De positie der Militaire Apothekers in Ned.-Indie. In het Aprilnommer van dit tijdschrift van verleden jaar komt een op stel voor van den toenmaligen Redacteur, den Heer Kielstra, waarin deze de hijzonder slechte positie der Militaire Apothekers ten opzichte van alle wapens en diensten bespreekt. Ofschoon in eenigszins vergoelijkenden toon geschreven, moet hij toch volmondig bekennen, dat eene verbetering niet alleen wenschelijk, maar noodzakelijk is. Sedert dien tijd is de po sitie der Militaire Apothekers niet slechter geworden, om de eenvoudige reden, dat dit tot de onmogelijkheden behoort. Uitgaande van de stelling, dat de kapiteinsrang de baton de maréchal voor 95°/0 der Apothekers iszullen alléén de kansen om dien rang te bereiken door ons besproken worden, zijnde dit voor hen allen de levenskwestie. De jongelieden, die naar den rang van Militaire Apotheker in N. I. dingen, komen, na vijfjarigen studietijd en na het afleggen van een vrij moeilijk examen voor eene commissie van professoren der philosophische faculteit te Utrecht, op gevorderden leeftijd in Indië als Apotheker 3dc klasse. Zij krijgen wel is waar, bij het gebrek aan Apothekers 3dl! klasse's dadelijk een hoog nommer, zoodat ze met zekerheid kunnen rekenen, binnen 2 a 3 jaren tot 2de klasse bevorderd te wordendoch of schoon bij alle wapens en diensten de studietijd voor Hollandsche dienst jaren in aanmerking wordt gebracht, zijn de Militaire Apothekers van dit voorrecht verstoken. De vraag mag wel geopperd worden: waarom deze achteruitzetting van den Apotheker bij alle anderen? Zijn werkkring is alles behalve animeerend en dankbaar, maar enfin, dat had hij moeten wetenmaar wat hij niet kon wetenis, dat hij ge dwongen zou worden, een groot gedeelte zijner werkuren te wijden aan cmW-geneeskundige dienstwaarvoor hij als militaire Apotheker volstrekt niet verplicht is, en ook niet betaald wordt, terwijl dit wel bij de officieren van Gezondheid geschiedt. Bijna alle Militaire Apothekers hebben destijds om de hun zoo onrecht-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 268