26 6 matig onthouden toelage voor die civiele diensten gerekwestreerdmaar wat is van al die rekwesten geworden Niemand heeft ooit antwoord gekregen; alleen enkelen, die na verloop van een jaar weer een rekwest indienden, ontvingen hierop een streng verwijt, niet van den Gouverneur- Generaal aan wien het toch gericht was, maar van den Legerkomman- dant, enhet bleef bij 't oude. In Nederland, zelfs in West- Indië is men ten opzichte van betaling voor diensten, die de Militaire Apothekers voor civiele gestichten praesteeren, niet zoo onbillijk als hier. Zoo ontvangen de Militaire Apothekers in den Haag allen toelagen, in alle andere garnizoensplaatsen, waar zij civiele diensten verrichten, even eens; zoo ook in West-Indië; alléén in Oost-Indië worden aan een paar Apothekers belooningen voor civiele diensten toegekenden aan de anderen niet. Hoe is dit te verklaren? Verleden jaar is er eenige promotie geweest en zijn er vier Apothekers eerste klasse aangesteld, van welke de oudste 15A, de jongste 13 dienst jaren telde. Deze in zekeren zin kolossale promotie ontstond alleen daar door, dat korten tijd na elkaar verscheidene Apothekers lste klasse wegens ziekte met verlof moesten gaan. Bij eene formatie van zes lste klasse's zijn er nu vier overkompleet, van welke reeds één op non-aktiviteit is gesteld. Hoe staan nu de kansen van de overige Militaire Apothekers om eerste klasse te worden? Antivoord: alléén in bijzonder gunstige ge vallen hebben zij de hoop, vóór het verdienen van hun pensioen dien rang te bereiken. Dit gezegde moet bewezen worden, en aangezien al leen getallen bewijzen, valt bovengeopperd antwoord niet moeilijk te sta ven. Gaan wij nu bij de verschillende wapens en diensten de verhouding van de Kapiteins tot de Luitenants na, dan vinden wij het volgende Kapiteins. lste Luits. 2de Luits. Verhouding. Administratie 36 48 59 1:241 Officieren van Gezondheid 49 .113 2:2{= Paardenartsen 2 2 1 1:1|- Infanterie 201 .341 315 1:34 Kavallerie 8 15 14 1:34 Artillerie 30 48 37 1:2-| Genie 16 23 21 - l:2f Militaire Apothekers 6 24 T 12 1:6 De formatie is vermeld in de bijlage van het officiersboekje voor 1878. Iedereen zal het met ons ééns zijn, dat de tijd van promotie bij eene dienst, waar de verhouding als 1:6 is, dubbel zoo lang moet duren, als bij eene dienst, waar de verhouding 1:3 is, zooals b. v. bij de Administratie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 269