288 losstormende benden koelbloedig salvovuur gebruikt, is onoverwinne lijk. De blanke wapens des vijands vermogen niets tegen haar. Op grond van bovenstaande stellingen, wier waarde wel door nie mand betwist zal worden, meenen wij niet te veel van een reglement te eischen, als wij verlangen, dat het in zijne grondregels en in zijne elementaire opleiding van den tirailleur met de meeste zorg dat on derricht in de vuren behandelt. Wij toonden echter reeds in het 2° gedeelte onzer studie aan hoe gebrekkig in het reglement die grond regels in het vuren zijn en gaven in onze grondregels 17 30) de methode aan, die bij dat gewichtig onderwijs kan gevolgd worden De elementaire oefeningen in de vuren, voorkomende in de 1(' afdeeling van het reglementzijn echter meer dan gebrekkig ze zijn bepaald sleclü. De samensteller van 11 20 der Tirailleur school heeft ook daardoor getoond, niet op de hoogte van zijne taak te zijn. Over geen tactisch onderwerp toch is in de laatste jaren meer strijd gevoerd dan over het infanterievuur. Over het individueel vrij of streng gecontroleerd tirailleurvuur, over salvo's, over vrij of streng beperkt snelvuur; over vuren op groote afstanden't waren de onderwerpen van den dagtotdat nu langzamerhand jle meeningen over die quaestiën wat oenstemmiger luiden en zelfs in eenige legers reeds bepaalde voorschriften gegeven zijn. (Zie o. a. het 1° gedeelte dezer studie, bladz 2.) De samensteller van het Indische reglement heeft die quaestiën niet bestudeerd, anders had hij ten minste onder de vuren eener tirailleurgroep wel i-iet salvo opgenomen. Hij vond het echter gemak kelijker om slechts een reglement te kopieeren van een ander leger zonder te onderzoekenof er sedert het verschijnen van dit reglement (1877) in dat leger ook nieuwere denkbeelden hadden veldgewonnen en in praktijk waren gebracht, (f) In 12 van het reglement worden 4 nommers van vuren opge- Pruisisch Exercir-Reglement. Wij zouden deze regels wel met kapitale letters in ons reglement gedrukt wenschen! (f) Ook liet Nederlandsche voorschrift op het tirailleeren van 1877 spreekt van geenc salvo's, doch daarentegen heeft het Ned. voorschrift, betreffende de wapenen en schiet oefeningen dit tirailleursalvo reeds erkend: „Het pelotonsvuur geschiedt ook in liggende houding op één gelid met 0,5 M. ruimte tusschen de schutters."

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 291