290 werkdadig geweervuur komt en men eene gedekte stelling niet ver laat, vóór dat men uitwerking van het eigen geweervuur bespeurt. Op die wijze omstaan er soms gevechtspauzen, waarin de aanvallende tirailleurlinie niet verder vooruit te krijgen is zonder aanvoer van versche groepen uit de soutiens of reserve, of eerst nadat de Artil lerie haar krachtigen steun verleend heeft. De veldtocht van 1870 verschaft ons daarvan talrijke voorbeeldenin den slag van Gravelotte zijn Duitsche troepen ureu lang in dezelfde stelling gebleven; elke poging om den aanval te hervatten werd door het. hevig geweervuur verijdeld. De Indische gevechten spelen vlugger af, maar vertoonen toch dezelfde perioden. Dat bij het avanceeren in 's vijands vuur niet altijd gesprongen en van den looppas gebruik gemaakt moet worden, hebben wij reeds bij onze grondregels, 27 opgemerkt. De samensteller van het Indische reglement is hier op een zeer slecht gekozen oogenblik van het Nedcrlandsche voorschrift afgeweken hij heeft kennelijk niets van dit gedeelte begrepen, en nu door het weglaten van eenige regels het doel van 14 geheel verknoeid. Wij zullen, voor zoover noodig, diezelfde 13 en 14 uit het Neder- landsche voorschrift overschrijven, en daarbij de woorden, die in het Indische^ reglement weggelaten zijn, cursief schrijven, opdat de lezer zelf kunne oordeelen. 13. Het in deze en volgende der Tirailleurschool voorge- schrevene wordt aan ten minste drie groepen te gelijk onderwezen. Eene stilstaandevurende tirailleurlinie kan in haar geheelvu rende vooruitrukkenóf wel hij gedeeltensprongsgewijze vooruitsnel len.hij welke laatste beweging de vooruitgaande gedeelten met vuren ophouden en onder bescherming van het vuur der achtergebleven tirailleurs voorwaarts gaan. „Om eene stilstaande, enz." Het overige van 13 is in beide reglementen gelijkluidend, met uitzondering van de twee laatste regels, die in 't "Nederlandsch voor- schift luiden: „wordt zij zeer bezwaarlijk en moet vervangen worden door het bij gedeelten 'in deze school met groepenen sprongsgewijze voor uitsnellen."

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 293