291 - „§14. De tirailleurlinie onder het werkzame infanterievuur komen de, zal, zij het ook zeer tijdelijk, eene gedekte stelling trachten in te nemen, om van daar uit het vijandelijk vuur krachtiger en met meer- uitwerking, clan marcheerende, te kunnen beantwoorden en daarna met gedeelten sprongsgewijze vooruitsnellen. „Om de tirailleurlinie hierin te oefenen, waarschuwt de onderwijzer, onder vermelding van het aantal passen, waarop de groepen zullen vooruitsnellen, den groepscommandant of de groepscommandan ten, die de beweging behooren aan te vangen. „Deze commandeert of commandeeren daarop 1. Hechter linkerzooveelstegroep ophouden met vuren-. 2. Avanceeren, richting rechts (links), (f) „De genoemde groep houdt op met vuren, enz. Het overige is ge lijkluidend tot de woorden: „voorgeschreven in §12", waarop in't Nederlandsch voorschrift volgt: Zoodra het mar der vooruitgesnelde groepen geopend isdoen de groepscommandanten der in stelling achtergebleven tirailleurs deze op dezelfde wijze vooruitsnellenals zoo even ten aanzien hunner voor gangers is bepaald. Bij opvolging wordt deze beweging voortgezet Geene andere reden dan onvoldoende kennis kunnen wij veron derstellen bij iemand, die zóó gebrekkig gekopieerd heeft. Zooals nu de §§13 en 14 van het Indische reglement geredigeerd zijn, bevatten zij slechts onzin. Een onderofficier, die daarnaar in structie moet geven, brengt er niets van terecht, als hij niet voort durend door een officier wordt ingelicht en geholpen. Want, dat in de werkelijkheid de twee gevallen nooit scherp van elkander geschei den zijn, maar als 't ware ineenvloeien 'zullendat men zoolang mogelijk zonder vuren tracht vooruit te gaan, en zijne munitie spaart tot op de afstanden, waarop het geweervuur beslissend werkt; dat men het' sprongsgewijze avanceeren door een sluipenderwijs naderen vervangt, waar het terrein dit begunstigt; dat men bij het sprongs gewijze avanceeren steeds met échelons vooruitgaat, die elkander we- Lees: liet aantal passen, dat de groepen 'moeten vooruitsnellen. (f) Deze lange commando's zijn in het vuurgevecht ombruikbaar. Copier des procédés est facile, mais la difficulty consiste a en prendre 1' esprit, Lewal.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 294